Hava kirliliği ile boğuşan Üsküp’e Moskova'dan öneri: Türk Akımı

220

Makedonya Cumhuriyeti'nin başkenti dünyada en kirli havaya sahip kentlerden biri. Hükümet buna etkili bir çözüm ararken konu ile ilgili halkın fikrini soran ABD Büyükelçiliği'ne yanıt Moskova'dan geldi: Çözüm Türk Akımı.

Makedonya’da hava kirliliği kritikleşince Üsküp’teki ABD Büyükelçiliği Twitter üzerinden, "Üsküp’te hava kirliliği bugün o kadar kötüydü ki büyükelçiliği zorlukla görebiliyordunuz! #Makedonya’da daha temiz hava için fikirleriniz nelerdir?" diye sordu. ABD veya Batılı ülkelerin bu şekilde halka soru sormaları normalde çok ilginç değil. Ancak bu sefer cevap doğrudan Moskova’dan geldi…

Makedonya’daki Rus Büyükelçiliği, şu şekilde yanıt verdi: “@usembassymkd (ABD Büyükelçiliği’ndeki) arkadaşlarımız Makedonya’daki hava kirliliği konusunda fikir arıyorken onlara bir çözümle yardım etmek istedik. #TürkAkımı”. Türk Akımı, Rus doğal gazının Türkiye üzerinden Yunanistan ile Makedonya’ya, oradan da Doğu Avrupa ülkelerine ulaştırmayı hedefliyor. ABD ise farklı alternatifler arıyor."

resim tanımı girin

resim tanımı girin

Üsküp, üç tarafı dağlarla çevrili bir vadiye kurulu bir kent. Şehirde yaşayanların özellikle kış aylarında yapabilecekleri en mantıklı çözüm, dağlık bölgelerde kısa süreli de olsa gezintiye çıkmak. Hem böylelikle temiz havanın yanı sıra güzel bir manzaraya da sahip olabilirler.

Üsküp’te her yıl bin 300 kişi hava kirliliği nedeniyle erken ölüyor. Atmosferde belirli boyutlarda katı veya sıvı halde bulunan maddeler olan Partikül Madde (PM) seviyesinin Üsküp’te AB'nin standart olarak belirlediği değerden 10 kere daha fazla. Bu hem çapı 10 mikrometreden küçük parçacıklar olan PM10 hem de akciğere girebilen çapı 2,5 mikrometreden küçük olan PM2,5 ölçümlerinde geçerli.

DW Türkçe