Moskova'da son 100 yılın en yoğun kar yağışı yaşanıyor

783

Rusya'nın başkenti Moskova, son 100 yılın en yoğun kar yağışı ile mücadele ediyor. Cumartesi ve Pazar günleri etkisini artıran yağışlar sebebiyle kar kalınlığı 45 santimetreye kadar yükseldi. Şehirde iki bine yakın ağaç devrildi, havalimanlarında aksaklıklar yaşandı, öğrencilere 'okula gelmeyebilirsiniz' denildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Moskova Beldiye Başkan Yardımcısı Petr Biryukov, ana yolların temizlendiğini ve trafik akışının sorunsuz devam ettiğini söyledi.

Son 24 saatte 1,2 milyon metreküp karın sokaklardan temizlendiğini belirten Biryukov, kar temizleme çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini aktardı.

Biryukov, Moskova’da etkili olan karı temizleme çalışmalarına 4 binin üzerinde damperli kamyonun ve 15 binin üzerinde kar temizleme makinesinin katıldığını aktardı. Yetkili, gün içinde ayrıca toplam 72 bin kişinin kar temizleme çalışmalarında yer aldığını da sözlerine ekledi.

Vatandaşları toplu taşıma araçlarını kullanmaya yönlendiren Moskova Belediyesi, yollarda temizlik çalışması yapan araçların da diğer araçlar tarafından rahatsız edilmemesi gerektiğini hatırlattı.

Öte yandan Yandeks verilerine göre, Vnukovo, Domodedovo, Şeremetyevo ve Jukovski havalimanlarında 200’ün üzerinde sefer ertelendi, 17 sefer de tamamen iptal edildi.

Okullara 1 gün ara

Kötü hava koşulları nedeniyle şehirdeki okullarda eğitime 1 gün ara verildi.

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, Twitter hesabından paylaştığı mesajda, “Yoğun kar yağışı ne gece boyu, ne de yarın duracak. Yollardaki durum karmaşık olacak. Mecbur kalmadıkça özel araç kullanılmamalı. Okullara gitmemek serbest” ifadelerini paylaştı.

Meteoroloji uzmanları, bu tür yağışların 100 yılda bir kez yaşandığını belirtiyor.

Ayrıca Belediye yetkilileri, şehirde bulunan elektrik, gaz ve sıcak su sistemlerinde de herhangi bir aksaklık olmadığını ifade etti.

HABERRUS