Rusya ve Türkiye, Portekiz'den en çok ev alan ilk 5 ülke arasına girdi

216

'Altın Vize' programının başladığı 8 Ekim'den bu yana Portekiz'den alınan gayrimenkullerin değeri 3.5 milyar avronun üzerinde. Alım yapan ülke vatandaşları sırlamasında birinci açık ara farkla Çin ancak nüfusa oranlandığında Türkiye, Çin'in üzerine çıkıyor.

Dünya'dan Kerim Ülker'in haberine göre, Türkiye son iki yıldır milyoner göçünde dünya sıralamasının zirvesini zorluyor. 2016 ve 2017'de toplam 12 bin Türk milyoner Birleşik Arap Emirlikleri gibi Körfez, Yunanistan gibi Avrupa Birliği ülkelerinde yaşamayı tercih ediyor. Altın Vize programlarında da durum benzer durumda.

Bu yılın ocak ayında Portekiz'de Altın Vize'den faydalananların sayısının 164 olduğu, bunun 154'ünün ise gayrimenkul alımıyla gerçekleştiği açıklandı. Alınan evlerin değeri 99.2 milyon euro. Aralık ayında bu rakam 30.4 milyon euroydu. Altın Vize adı verilen programın başladığı 8 Ekim'den bu yana Portekiz'den alınan gayrimenkullerin değeri 3.5 milyar euronun üzerinde.

Rusya'dan 200, Türkiye'den 131 kişi Portekiz'de ev aldı

Alım yapan ülke vatandaşları sıralamasında ise birinci açık ara farkla Çin. Şu ana kadar 3 bin 645 Çinli Portekiz'den ev almış. Bu ülkeyi 493 ile Brezilya izliyor. Üçüncü 228 ile Güney Afrika. Rusya'nın 200 ile dördüncü sırada yer aldığı listeye Türkiye ilk kez girdi. Şu ana kadar 131 Türk vatandaşı Altın Vize karşılığı Portekiz'den gayrimenkul almış durumda.

Rusya, Türkiye ve Çin, Yunanistan'da da en çok gayrimenkul satın alan ilk 3 ülke olmuştu.

Altın Vize nedir?

Altın Vize, gayrimenkul satın alınmasıyla ülkeye en az 500 bin avro (ülkeye göre değişiklik gösterebilir, örneğin Yunanistan'da 250 bin avro) yatırım yapabilecek Avrupa Birliği vatandaşı olmayan kişiler için özel avantajlar sağlayan oturma izni türüdür. Gayrimenkul satın alan kişilere ilk etapta 5-10 yıllık oturum izni ardından vatandaşlığa başvuru hakkı veriliyor.

HABERRUS