Avrupa'da en iyi İngilizce konuşulan ülkeler: Rusya 42, Türkiye 73. sırada

244

Education First (EF) dil okulu, Avrupa ve çevresi bölgelerde yer alan ülkeler arasında İngilizce konuşma becerisini araştırdı. Listede 88 ülke arasında Rusya 42, Türkiye ise 73'üncü sırada yer aldı.

2018 yılında dünya genelinde 88 ülke arasında yapılan İngilizce Yeterlilik Göstergesi (English Proficiency Index) listesinin ilk 5 sırası şöyle:

1 - İsveç

2 - Hollanda

3 - Singapur

4 - Norveç

5 - Danimarka

Anadili İngilizce olmayan ve bu dili sonradan öğrenen yaklaşık 1.3 milyon kişi arasında yapılan testler sonucunda Avrupa bölgesi sıralamasına göre Libya sonuncu olurken, Irak 87, Özbekistan 86, Kamboçya 85 ve Arnavutluk 84'üncü sırada yer aldı.

Avrupa Birliği'nde en kötü Fransa

Öte yandan Avrupa Birliği'ne üye ülkeler arasındaysa İngilizce seviyesi en kötü ülke Fransa oldu. Sıralamada 55,49 puan alan Fransa dünya genelindeyse 35'inci sırada yer aldı. Fransa'yı çok küçük bir farkla İtalya, İspanya, Litvanya ve Bulgaristan geçebildi.

Türkiye 'en kötüler' listesinde

Listede ayrıca 5 farklı kategoriye yer verildi. Çok iyi, iyi, orta, kötü ve çok kötü adlı listeler grubuna Türkiye 'çok kötü' başlığı altında girdi. Çok kötüler listesinde Türkiye'nin yanı sıra İran, Venezuela, Suriye, Azerbaycan, Afganistan, Kamboçya ve Nİkaragua gibi ülkeler yer aldı.

HABERRUS