Anket: Rus halkının yüzde 84'ü kendini mutlu hissediyor, peki neden?

268

Rusya Kamuoyu Araştırma Merkezi'nin (VTSIOM) gerçekleştirdiği ankete göre Rus halkının yüzde 84'ü kendini mutlu hissediyor ve bunun sebeplerini aile, iyi bir sağlık ve iş olarak tanımlıyor.

Araştırmada Rusların mutluluk seviyesinin yüzde 84 ile hala çok yüksek seviyede olduğu belirtiliyor.

Para ile mutluluk arasında bir bağ var mı?

Evet. Araştırmada, finansal durumu iyi olanlar arasında mutlu olanların oranı yüzde 94, finansal durumundan şikayetçi olanlar arasında mutlu olduğunu söyleyenlerin oranı ise yüzde 66 olarak ölçüldü.

Rusları bu kadar mutlu eden ne?

VTsIOM'un çalışmasına göre, Rusları mutlu eden en önemli şey aile. Ve bu faktörün önemi her geçen gün daha da artıyor. 6 ay önce ailesi sayesinde mutlu olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 30 iken, şuanda bu oran yüzde 33'e yükseld.

Mart 2018'den bu yana, hayattan zevk alanların ve sağlıklı hissetmenin de payı artmıştır - bu oran% 16'dan% 21'e yükselmiştir. Diğerleri için mutluluğun anahtarı çocuklar ve iyi iştir - her biri% 15.

Mart 2018'den bu yana, hayattan zevk alanlar arasında kendini sağlıklı hissedenlerin oranı arttı. Bu oran yüzde 16 iken yüzde 21'e yükseldi. Çocuklar ve iyi bir işi mutluluk sebebi olarak görenlerin oranı ise yüzde 15 ve yüzde 15 oldu.

Mutsuzluğun sebebi ne?

Peki mutlu olanların oranı bu kadar yüksekken, mutsuzların sorunu ne? Araştırmaya göre mutsuzluğun en sık görülen (yüzde 12) sebebi maddi zorluklar. İkinci sırada ise halkın yüzde 9'u memnuniyetsizlik ve hüzünün ülkede kötü bir duruma neden olduğunu düşünüyor.

Hastalık, düşük veya geciken gelirler sebebiyle mutsuz olduğunu belirtenlerin oranı da yüzde 5.

14 Kasım tarihinde bin 600 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen anket çalışması 18 yaş ve üzeri insanlarla telefon üzerinden görüşülerek hazırladı.

HABERRUS