Araştırma: Rusların mutluluk için ne kadar paraya ihtiyacı var?

365

Moskova'da faaliyet gösteren insan kaynakları danışma şirketi Superjob, Rusların mutluluk için kaç paraya ihtiyacı olduğunu araştırdı.

Araştırmaya göre, Rusya'nın en doğusunda yer alan Vladivastok şehri sakinleri, mutlu bir hayat için ayda 208 bin rubleye (3140 $) ihtiyaç duyuyor. Bu, Rusya'daki maddi beklentinin en yüksek olduğu şehir.

Orenburg ve Tataristan'daki Yarçallı şehirleri ise maddi beklentilerin en düşük olduğu mütevazi şehirler arasında yer aldı. Bu şehirlerde yaşayan insanlar aylık 116 bin ruble gelirleri olması durumunda mutlu olacaklarını düşünüyor. Yalnız bu şehirlerde 116 bin ruble, yaklaşık 10 adet asgari ücrete eşit.

Araştırmada 18 yaş üstü katılımcılara "Kendinizi mutlu bir insan gibi hissetmek için aylık kaç paraya ihtiyacınız var?" sorusu yöneltildi. Toplamda bin 500 kişinin katıldığı araştırma, nüfusun 500 binden fazla olduğu şehirlerde gerçekleştirildi.

Başkent Moskova aylık 207 bin rublelik (3126 $) beklentiyle ikinci sırada, Rostov-na-Donu sakinleri ise 203 bin ruble (3065 $) ile üçüncü sırada yer aldı. Bu rakam Rostov-na-Donu şehrindeki 17 asgari ücrete eşit.

Kuzeyin başkenti olarak bilinen St. Petersburg şehri ise listenin oratalarında yer aldı. Buradaki insanların mutlu olmak için aylık ihtiyacı 160 bin ruble (2416 $).

HABERRUS