Anket: Rusların yarısı ülkedeki problemlerden ve artan yaşam maaliyetinden Putin'i sorumlu tutuyor

202

Rus kamuoyu araştırma merkezi Levada Center'ın gerçekleştirdiği ankete göre, Rusya vatandaşlarının yarısından fazlası (yüzde 55), ülkedeki problemlerden ve artan yaşam maaliyetinden Devlet Başkanı Vladimir Putin'i sorumlu tutuyor.

Anket sırasında katılımcılara birkaç cevap verme seçeneği sunuldu. Yüzde 37 sorunlardan hükümetin ve bakanların sorumlu olduğunu, yüzde 21 Başbakan Dimitri Medvedev'in, yüzde 13 vali ve yerel yetkililerin, yüzde 5 ise iş adamlarının sorumlu olduğunu düşünüyor.

Katılımcıların yüzde 55'i, Putin'in Rusya'nın ekonomik başarısından ve nüfusun refahının büyümesinden de sorumlu olduğuna inandığını belirtti. Yüzde 13 bu başarıların hükümet sayesinde, yüzde 4 ise Medvedev sayesinde gerçekleştiğini düşünüyor.

Ayrıca katılımcıların yüzde 59'unun yaşam standartlarının düşmesi veya haklarını savunmak için protestolara katılmayı düşünmediği ortaya çıktı.

Yaklaşık 3 kişiden 1'i (yüzde 37) protestolara 'katılabileceğini', yüzde 30 katılmaya hazır olduğunu, yüzde 66 ise bunu istemediğini ifade etti. Yüzde 80'i son iki ya da üç ay içinde, bulundukları yerdeki protesto eylemlerini fark etmediklerini bildirdi.

Levada Center'ın 22-28 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilen anketine Rusya'nın 52 farklı bölgesinde bin 600 kişi katıldı.

HABERRUS