Rusya Sağlık Bakanlığı, 2050'den sonra tütün satışını yasaklamayı planlıyor

158

Rusya Sağlık Bakanlığı, 2019-2030 yılları arası için tütün tüketimine karşı devlet politikası taslağını yayınladı. Taslağa göre tütün ürünleri kullanımının 2050 yılına kadar aşamalı olarak azaltılması ardından tamamen yasaklanması hedefleniyor.

Bakanlığın raporunda, 2016 yılında Rusya'daki nüfusun neredeyse üçte birinin sigara içtiği belirtiliyor, bu 40 milyondan fazla insan anlamına geliyor. 2040-2050 yıllarına kadar bu zararlı alışkanlığa sahip vatandaş sayısının yüzde 5'e düşürülmeli ve bu sayede tütün ürünleri satışının bırakılması öngörülüyor.

Sağlık Bakanlığı'nın geçici hedefi ise, 2025 yılına kadar ülkedeki sigara içenlerin oranını yüzde 25'e düşürmek.

Taslakta ayrıca, tütün ürünleri satışından elde edilen bütçe gelirlerinin, potansiyel olarak sağlıklı insanların getirebileceği bütçe gelirlerinden daha düşük olacağı vurgulanıyor. Çünkü devlet bu sayede tütün tüketiminin yol açtığı hastalıkların tanımlanması ve tedavisi için ve tütün ürünleri kullanımına karşı çeşitli sosyal projeler için para harcamak zorunda kalmayacak.

Sigara içmeyen vatandaşların çalışma kapasitesinin ve yaşam süresinin daha fazla olduğu, hastalık süresinin ise kısalmış olduğu belirtiliyor. Sağlık Bakanlığı uzmanlarına göre ülke, bu sorun nedeniyle GSYİH'nın yüzde ikisini kaybetti.

Rusya 2013'te 'tütün karşıtı' bir yasayı yürürlüğe sokmuş, ilk başta stadyumlarda, okullarda, üniversitelerde, hastanelerde, mağazalarda ve çocuk oyun alanlarında sigara kullanımını tamamen yasaklamıştı. Ardından uçaklarda da tütün satışlarının reklam ve tanıtımları yasaklandı. 2014 yazında ise otellerde, kafelerde ve restoranlarda, trenlerde, tren istasyonlarında ve havaalanlarında sigara içilmesi yasaklandı.

HABERRUS