Moskova, konut fiyat artışında lider oldu: Tek odalı dairelerin ortalama fiyatı 100 bin doları aştı

228

Rusya'nın başkenti Moskova'da 2018 yılında metrekare başına konut fiyatları yüzde 12 arttı.

Yandex'in emlak servisi verilerine göre Moskova, geçtiğimiz yıl konut fiyat artışınan en fazla yaşandığı şehir oldu. Başkentte 2017 yılı Aralık ayında 161 bin ruble olan bir metrekare daire fiyatı, 2018 yılı Aralık ayında yüzde 12 artarak 182 bin rubleye ulaştı.

Rusya'nın Kaluga, Saratov, Nijniy Novgorod, Stavropol ve Mordovya bölgelerinde de yüzde 10'dan fazla fiyat artışı kaydedildi.

Rusya'nın ikinci başkenti olarak bilinen St. Petersburg şehrinde ise konut fiyatları ortalama yüzde 9 oranında (1 metrekare 108 bin ruble) yükseldi.

Fiyatlarda düşüş yaşanan bölgeler

Tula ve Smolensk bölgelerinde ise sırasıyla yüzde 16 ve yüzde 11'lik düşüş yaşandı. Konut fiyatlarında düşüş yaşanan diğer bölgeler ise Moskova çevresi (yüzde 6,5), Tver (yüzde 6) ve Vladimir (yüzde 4,5) oldu.

Yandeks.Nedvijimost servisinin verilerine göre Moskova'da tek odalı bir dairenin ortalama satış fiyatı 6,8 milyon ruble (101 bin dolar).

Rusya'da en pahalı tek odalı dairenin satıldığı ikinci şehir St. Petersburg (ort. 4 mil. ruble), üçüncü şehir Sivastopol (3 mil. ruble) oldu.

Moskova, Leningrad ve Kaluga bölgelerinin yanı sıra Kırım ve Tataristan'da tek odalı daire fiyatları ortalama 2,3 - 3 milyon ruble olarak gerçekleşti.

Rusya'da en ucuz daire hangi bölgede satılıyor?

Rusya'da en ucuz dairelerin satıldığı bölgeler ise 1,29 milyon ruble ile Bryansk, 1,36 milyon ruble ile Smolensk ve Mari El Cumhuriyeti oldu.

HABERRUS