Anket: Rusların yüzde 45'i ülkenin 'yanlış yöne doğru' gittiğine inanıyor

82

Rus kamuoyu araştırma merkezi Levada Center'ın anketine göre, ülkenin 'yanlış yöne doğru' gittiğine inanan vatandaşların oranı yüzde 45'e ulaştı.

Levada tarafından perşembe günü yayınlanan anket sonuçlarına göre, halkında yüzde 45'i ülkenin 'yanlış yöne doğru' gittiğine, yüzde 42'si 'doğru yöne' gittiğine inanıyor. Bu soruyu cevaplamanın 'zor' olduğunu düşünenlerin oranı ise yüzde 13.

Ankette ayrıca "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in faaliyetlerini onaylıyor musunuz?" sorusu yöneltildi. Vatandaşların yüzde 64'ü 'onaylıyorum' derken yüzde 34'ü onaylamıyorum dedi.

Çalışmayı gerçekleştiren Levada'nın sosyologları ankette Başbakan Dmitri Medvedev ve hükümetine de yer verdi. Buna göre halkın yalnızca yüzde 33'ü Medvedev'den memnun. Yüzde 66, memnun değil. Ayrıca bakanlar kurulunun faaliyetlerini de halkın çoğunluğu onaylamıyor: Yüzde 38, 'onaylıyorum' derken yüzde 61 'onaylamıyorum' yanıtını verdi.

Putin'e karşı 'olumlu', Medvedev ve hükümete karşı 'olumsuz' düşünen Rusya halkı, Devlet Duma'ını da pek sevmiyor. Katılımcıların yüzde 64'ü parlamentonun alt kanadı olan Duma'ya 'olumsuz' yaklaştıklarını söylerken, 'olumlu' yaklaşanların oranı yüzde 33'ü geçemedi.

Son olarak vatandaşlara valilerin faaliyetleri (Moskova'da Belediye Başkanı'nın) soruldu. Halkında yüzde 58'i memnun ancak yüzde 39'u valilik ve Moskova Belediyesi tarafından verilen hizmetleri yeterli bulmuyor.

HABERRUS