Uzmanlar, Rusların en çok korktuğu 3 şeyi tespit etti

243

İletişim ajansı KROS, Rusların en çok korktuğu şeyleri tespit etti.

"Ulusal Kaygı Endeksi” isimli çalışmaya göre 2019 yılında halkın en çok korktuğu ilk 3 şey sırasıyla: binalarda doğal gaz patlaması, fiyatların aniden yükselmesi ve silahlanma yarışı oldu.

Rusların ilk sırada doğal gaz patlamasından korkmalarının sebebi, geçtiğimiz 31 aralıkta Magnitogorsk kentinde bir binada doğal gaz patlaması yaşanması ve 39 kişinin hayatının kaybetmesi oldu.

Rapora göre bu olayı gören insanlar, aynı şeyin kendi başlarına gelmesini hayal ediyor ve bu yüzde korkuları artıyor.

İkinci sıradaki, fiyatların aniden yükselmesi korkusu ise yine en güçlü ve en eski korkulardan birisi.

Son yıllarda ABD ile artan sürtüşme de vatandaşların psikolojisini olumsuz yönde etkiledi. Bu sebeple insaların bir çoğu dünyada baş gösteren silahlanma yarışından ürküyor.

Rusların korktuğu şeyler arasında aktüel olmayan meseleler de var. Bunlardan birincisi 'başıboş köpeklerden korkanlar'. İkinci sırada ise 'internetin hükümet tarafından kısıtlanmasından korkanlar' yer alıyor. Kötü ekoloji sebebiyle hayat sağlığının kötüleşeceğini korkanlar da üçüncü sırada.

Rus kamuoyu araştırma merkezi Levada Center, geçtiğimiz şubat ayında bir anket çalışması gerçekleştirmiş ve vatandaşlara en önemli sorunların ne olduğunu sormuştu. Sırasıyla artan fiyatlar, nüfusun fakirleşmesi, yolsuzluk, işsizliğin artması ve fakirlerin daha da yoksullaşması en önemli sorunlar olarak belirtilmişti.

İnsanların neyden korktuğu nasıl tespit ediliyor?

Çalışmayı gerçekleştiren uzmanlar, TV ve yazılı basındaki 190 binden fazla mesajı analiz etti. Ayrıca 2019 yılının ilk çeyreğinde Rusya'nın en popüler sosyal medya sitelerindeki (VK, Odnoklassiki, Facebook) aktif hesaplara ait 1,5 milyon mesaj tarandı.

Andrey Lebedev isimli uzman, bu mesajlardaki duygu ile alakalı kelimelerin ele alındığını, ve insanların hangi durumlarda ne duygular yaşadığını tespit ettiklerini anlattı. Örneğin artan fiyatlarla ilgili insanların ne düşündüğünü öğrenmek için sosyal medyada 'zam geldi', 'zamlandı', 'fiyatı artmış' gibi kelimeler bulunuyor ve bu mesajlar analiz ediliyor. Köpek korkusuyla alakalı, 'korkuyorlar', 'korktum' gibi gelimeler, ekolojiyle alakalı ise 'boğuluyoruz', 'zehirleniyoruz', 'bıktık' gibi kelimeleri içeren mesajlar süzgeçten geçiriliyor. Ve bu sayede aktüel olaylarla ilgili insanların ne düşündüğü tespit ediliyor.

HABERRUS