Medvedev itiraf etti: Rusya'da 19 milyon fakir insan 'yaşamaması gerektiği gibi' yaşıyor

122

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Rusya'da 19 milyon fakir insanın bulunduğunu ve bunların 'yaşamaması gerektiği gibi' yaşadığını itiraf etti. Medvedev'e göre fakirliğin sebepleri herkes için farklı ve her durumla ayrı ayrı ilgilenmek gerekiyor.

Rusya Meclisi'nin alt kanadı Duma'da hükümetin çalışmalarıyla ilgili rapor veren Medvedev, Rusya'daki fakir insanların 'sadece ölmeyecek' şekilde yaşayabildiğini kabul etti.

Medvedev, "Bir çok insan zor, bazıları ise sadece ölmeyecek şekilde yaşıyor. Bugün Rusya'da yaklaşık 19 milyon fakir insan var. Bu, 19 milyon insanın 'yaşamaması gerektiği gibi' yaşadığı anlamına geliyor” dedi.

Hükümet fakirlikle mücadele için ne yapıyor?

Yoksulluğun sebeplerinin her zaman farklı olduğunu ve her vakanın ayrı ayrı ele alınması gerektiğini de hatırlatan Medvedev, ailelerin sadece gelirlerine değil, aynı zamanda giderlerine de bakılması gerektiğini ve bu durumda devlet tarafından yapılan yardımların daha isabetli olacağını açıkladı.

Rus lider fakirlik sorunuyla ilgili çalışmaların bir parçası olarak, tüm düşük gelirli ailelerin bir kaydının oluşturulduğunu ve bu kayıtlarda devlet yardımına ihtiyaç duyanlar hakkında tüm bilgilerin yer aldığını söyledi. Medvedev, bu projenin sekiz pilot bölgede başlatıldığından bahsetti.

Medvedev asgari ücretin yükseltilmesi, kamu çalışanlarına maaş zammı ve sosyal yardımların artırılması sayesinde fakir insan sayısının 400 bin kişi azaldığını belirtti.

Nüfusun yüzde 13,3'ü asgari geçim seviyesinin altında yaşıyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin geçtiğimiz mayıs ayında Rusya'da fakirlerin sayısının iki kat azaltılması hedefi belirtmişti. Rosstat verilerine göre, eylül 2018 itibariyle Rusya'da 19,6 milyon insan yani nüfusun yüzde 13,3'ü asgari geçim seviyesinin altında yaşıyor.

Yine Rosstat'ın araştırmasına göre, ailelerin yüzde 79,5'i kendileri için gerekli eşyaları satın almakta zorlanıyor. Ve Rusya'da ortalama bir ailenin ihtiyaçlarını satın alabilmesi ve ay sonunu getirebilmesi içina aylık 58 bin 500 rubleye (915 dolar) ihtiyacı var.

HABERRUS