Ruslar 'parayla saadet olmaz' dedi: Yüzde 80'i ücretsiz çalışmaya hazır

171

Rusya Kamuoyu Araştırma Merkezi VTSIOM'un gerçekleştirdiği bir anket, Rusların yüzde 80'inin ücretsiz çalışmaya hazır olduğunu ortaya koydu.

Araştırmaya göre büyük şehirlerde yaşayanların çoğu bu konuda fedakar davranıyor.

VTSIOM tarafından yayınlanan çalışmaya göre Rus halkının son yıllarda alım gücü ve gelirlerinde düşüş gözlemlendi.

Ankete katılımcıların yaklaşık yüzde 80'i herhangi bir ücrete ihtiyaç duymadan çalışmayı kabul edebileceğini söyledi. Ancak vatandaşların yüzde 22'si mevcut iş yerini değiştirmeden yana.

Ankete göre, iş yerlerini değiştirmek isteyenlerin temel nedenleri koşullar (yüzde 34), hobiler ve çıkarlar (yüzde 30), alanındaki ücret (yüzde 17) olarak tespit edildi.

Katılımcıların yaklaşık yüzde 12'si kariyer yükselişini, yüzde 10'u mesleğe olan talebi, yüzde 7'si aile geleneklerini ve yüzde 6'sı akrabaların görüşünü işlerini değiştirmek istemelerinin sebebi olarak görüyor.

Ankete katılan vatandaşların yüzde 85'i işini sevdiğini belirtti. Nüfusu yüz binden az olan yerleşim yerlerinde de ankete katılanların yüzde 80'i işini seviyor. Moskova ve St. Petersburg'da ise işini sevenlerin oranı ise yüzde 86.

Sosyologlara göre büyük şehirlerde yaşayanlar işlerinden daha memnun. Ayrıca ankette katılımcıların yüzde 21'i yaptığı işi bırakmayı ve artık çalışmak istemediğini söylüyor.

HABERRUS