Araştırma: Rusya'da alkol tüketimi arttı

110

Rusya Kamuoyu Araştırma Merkezi VTSIOM, Rus halkının ne kadar sağlıklı bir yaşam sürdüğünü araştırdı. Araştırmada, alkol tüketiminin geçen yıla oranla arttığı görüldü.

Araştırmaya göre yediklerine dikkat eden vatandaşların oranı yüzde 59'dur. Bunların yüzde 7'si bir doktor tarafından önerilen diyeti uyguluyor, yüzde 13'ü kendi diyetini oluşturuyor, yüzde 39'u ise genellikle sağlıklı yiyecekler tüketmeye çalışır. Maddi yetersizlikler sebebiyle istediği gibi diyet uygulayamayanların oranı geçen yıla oranla yüzde 5 artarak yüzde 19 oldu. Ankete katılanların yaklaşık beşte biri (yüzde 21) kendini sağlıklı hissettiği için her türlü yemeği yediğini söylüyor.

Sigara içenlerin oranı değişmedi

Geçtiğimiz yıl aynı ankette vatandaşların yüzde 29’u sigara alışkanlığı bulunduğunu belirtmişti. Bu oran bu yıl da yüzde 29 olarak kaldı. Tütün tüketimin en yaygın görüldüğü grup ise genç ve orta yaşlı erkekler (yüzde 47) oldu.

Alkol tüketimi arttı

VTSIOM'un anketine göre Rusya'da bu yıl alkol tüketimi arttı: 2018’de Rusların yüzde 40’ı hiç alkol almadığını belirtmişti. Bu oran bu yıl yüzde 33’te kaldı.

Vatandaşların yüzde 67'si zaman zaman içtiğini, ancak bunun ayda birkaç seferi geçmediğini söylüyor. Ayda iki ya da üç kez alkol tüketenlerin oranı yüzde 18.

HABERRUS