Sağlıklı yaşam tarzıyla tanınan Putin, ne yiyip ne içiyor?

246

Rus liderin fiziğine bakıldığında 65 yaşında biri için oldukça iyi olduğu söylenebilir. Ama nasıl bu kadar iyi bir fiziğe sahip ve bu kadar sağlıklı kalıyor? Yediklerinin muhtemelen bununla bir ilgisi var. Rus halkı her zaman Vladimir Putin'in nasıl beslendiğini merak ediyor.

Cumhurbaşkanı Kahvaltısı

Putin kahvaltıda yulaf lapası, (каша) bal ve çökelek yiyor ve ayrıca çiğ bıldırcın yumurtası içiyor. 2012 yılında Putin ile kahvaltı yapan NTV kanalından gazetecilerin söylediklerine göre Putin pancar ve yaban turpu (bayır turpu) suyu kokteyli içmeyi seviyor.

Birkaç yıl sonra, Rus lider gazetecilere verdiği demeçte, pirinç ve kara buğdayı sevdiğini söyledi.

Putin verdiği demeçte neler yediğini hakkında konuştu: 'Yemek için fazla vaktim yok. Sebze severim. Domates, salatalık ve salata yerim. Sabah kahvaltıda yulaf lapası, bal ve çökelek yerim. Et ve balık arasında tercih yapmam gerekirse balığı tercih ederim ama kuzuyu da severim. Zaman zaman dondurma yesem de tatlıyla pek aram olduğunu söyleyemem.'

resim tanımı girin

Öğle yemeği

Putin yurt içi ve yurt dışı çok fazla seyahat eder. Putin bir yere gittiğinde yerel mutfağı denemeyi sevdiğini, yeşil çaya alışkın olduğunu ve vakti olmadığından genelde akşam yemediğini söyledi. Akşam yemeği yerine 'öğleden sonra meyve yemeye çalışıyorum, imkan olduğunda kefir içmeye çalışıyorum. Meyve veya kefir olmadığında hiçbir şey yememeyi tercih ediyorum ”dedi.

Birkaç yıl önce, St. Petersburg'daki Podverya restoranının cumhurbaşkanının en sevdiği yemeklerin olduğu “Vladimir Putin'in Öğlen Yemeği” adlı özel bir menüsü vardı. Putin bu restorana giderdi ve genellikle 'kızartma tavası' adı verilen içinde dana bonfile, sosis, şnitzel ve pirzola olan yemeği sipariş ederdi. Ayrıca tereyağlı ve limonlu füme mersin balığı sipariş ederdi.

resim tanımı girin

Putin ne içer?

2010'da Kremlin'in aşçısı Anatoli Galkin, Putin'in şarap veya bira tercih ettiğini söyledi. Aşçı, resmi resepsiyonlarda konukların içtiği özel bir kokteyl tarifini paylaştı: Bol buz, bir damla limon suyu, nane ve 50 gram şampanya bu içeceğin gerçekten harareti aldığını söyledi.

Bazı medya temsilcileri de cumhurbaşkanının İspanyol kırmızı şarap sevdiğini ve yemekten sonra bir kadeh votka ya da Dağıstan konyağı içtiğini söylüyorlar.

Kaynak: RBTH

HABERRUS