Davutoğlu: 170 yıl geçse de Karabağ'da yapılan, işgaldir

4

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Azerbaycan toprağı Yukarı Karabağ'da 17 yıldır süren Ermeni işgalinin 170 yıl dahi geçse normalleşemeyeceğini söyledi.

Davutoğlu, "Ermeniler arasında, Karabağ'da işgalin devam etmesi halinde doğal bir statü kazanacağına inananlar olabilir. Bu bir işgaldir. Uluslararası hukuk kuralları ihlal edilmiştir." dedi. Davutoğlu, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çözüm görüşmelerinde Türkiye'nin katkısının önemsenmesi gerektiğini kaydetti.

TRT'de önceki gece yayınlanan "Enine Boyuna" programında soruları cevaplandıran Bakan, Türkiye'nin Kafkasya'da yaşayan bütün etnik gruplarla ilişkisi bulunduğunu ve ilkesel olarak hiçbir yerde etnik veya mezhepsel çatışmayı desteklemeyeceğini ifade etti. Yukarı Karabağ'daki Ermeni işgalinin 17 yıldır devam ettiğini hatırlatan Davutoğlu, "Yukarı Karabağ'daki bu statüko, Türkiye'nin işine yaramadığı gibi, aynı zamanda Türkiye-Ermenistan ve Azerbaycan-Ermenistan ilişkilerine de yaramıyor." diye ekledi.

KIBRIS'TA 'YETER ARTIK' DİYEBİLİRİZ

Devam eden Kıbrıs görüşmelerine de değinen Dışişleri Bakanı, Ada'daki statükonun bu şekilde sürmesini istemediklerini söyledi. Bakan, yıl sonuna kadar çözüm olmaması durumunda ne olacağının sorulması üzerine de, "Artık KKTC üzerinde uygulanan bu haksız ambargoların sürmesi mümkün değildir... Bir şekilde ya karşılıklı müzakerelerle bu statüko değişir ya da alternatif yolları hep beraber düşünmek zorunda kalırız." diye konuştu.

Bu şekilde bu müzakerelerin son şans olduğunun herkes tarafından algılanması gerektiğini ifade eden Davutoğlu, "Kıbrıs Türklerinin sanki büyük bir insanlık suçu işlemiş gibi bu izolasyonlarla yaşaması mümkün olamaz. İngilizce bir tabir vardır, 'Enough is enough' (Yeter artık) diye." şeklinde konuştu. Bakan, Türkiye'nin bütün bu çabalarının AB tarafından görülmesi ve uluslararası aktörlerin bu birkaç ay içinde etkin şekilde ağırlığını koyması gerektiğinin altını çizdi.

'YENİ OSMANLICILIK' TABİRİNE KARŞIYIM

Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin bölgesindeki etkinliğini artırmasına paralel olarak son dönemde bazı çevrelerce dile getirilen "Yeni Osmanlıcılık" tabirine karşı çıktı. Bakan, bu tabiri hiçbir zaman kullanmadığını ve kullanmayı da doğru görmediğini vurguladı. Davutoğlu, devletler arasında ağabey-kardeş ilişkisi bulunmadığını belirterek, "Biz nasıl kimseden emir almıyorsak, kimseye emir de vermek istemiyoruz. Otururuz, birlikte bir dünya kurarız." diye konuştu.

Zaman