Çeçen ayrılıkçılar Rusya’ya karşı ekonomik savaş ilan etti

6

Rusya’nın Sibirya bölgesinde 29 kişinin öldüğü ve 46 kişinin kaybolduğu hidrolektrik santral kazasını Çeçen ayrılıkçı grupların üstlenmesi ile ilgili tartışmalar büyüyor. Santralde incelemelerde bulunan Rus güvenlik güçleri herhangi bir patlayıcı madde kalıntısına rastlamazken, terör saldırısı olma ihtimalinin mümkün olmadığını kaydediyor.

Rusya başsavcılığı soruşturma komisyonu sözcüsü Vladimir Markin iddialar üzerine Interfax’a yaptığı açıklamada, “Ölü sayısı 30’a ulaştı. Kaza ile ilgili çeşitli iddialar bulunuyor. Bununla ilgili incelemeler devam ediyor. Terör saldırısı ile ilgili iddia ise doğrulanmadı. Rusya istihbaratı FSB patlayıcı madde uzmanları olay yerinde çalışma yaptı. Herhangi bir kanıt bulamadı.” bilgisini verdi.

Çeçen ayrılıkçı grupların haber portalı olan Kavkaz Center ise, kendilerine liderliğini Doku Umarov’un yaptığı Çeçen ayrılıkçı grup “Muvahhidun ar-Rusi”den bir mektup aldıklarını, Rusya’nın en büyük hidroelektrik santrali Sayano-Suşenskaya’daki patlamayı kendilerinin üstlendiğini duyurdu. İddiaya göre, santralde çalışmaya gönderilen bir ayrılıkçı 2-3 aylık bir inceleme sonunda, santralin zayıf noktalarını tespit ederek patlamayı gerçekleştirmiş.

Grup siteye gönderdiği mesajında sabotajda patlayıcı madde kullanmadıklarını, santrale sokulan tüm malzemelerin tamir için teknik malzeme olarak getirildiğini iddia etti. Teknik detay vermeyen ayrılıkçı grubun diğer santral ve Rus altyapılarına da saldırı yapmayı planladıkları kaydedildi.

Mektupta, Muvahhidun ar-Rusi adlı ayrılıkçı grubun Rus endüstri hedeflerine yönelik saldırılarına devam edecekleri belirtildi. Rusya’ya karşı ekonomik savaş ilan ettiklerini kaydeden grup, Rusya’nın çeşitli bölgelerine sabotaj ekipleri gönderdiklerini, petrol ve doğalgaz boru hatları ile santrallere yönelik saldırı gerçekleştireceklerini iddia etti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan