İsrail başbakanı yine Rus liderle görüştü

0

İran’ın devam eden nükleer programı ve Rusya’dan almayı planladığı S-300 füzelerine tepki gösteren İsrail, Rusya mesaisini yoğunlaştırdı. Moskova’ya gizlice geldiği ve Rusya liderleri ile görüşme yaptığı kendi hükümeti tarafından kabul edilen İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu dün katıldığı televizyon programında ziyareti ne yalanladı, ne de doğruladı.

 

İsrail Başbakanı Netanyahu dün gece geç saatlerde Moskova’yı bir kez daha aradı. Bu kez Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’le telefonla görüşmeyi tercih eden İsrail başbakanı, Moskova’dan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu’nun İsrail aleyhine hazırladığı rapor konusunda destek istedi. İsrail’de yayınlanan Haaretz gazetesine göre, BM’nin hazırladığı raporda geçen yıl İsrail’in Gazze’ye gerçekleştirdiği üç haftalık saldırıda işlediği savaş suçları yer alıyor.

 

Kremlin’in de doğruladığı telefon görüşmesi Netanyahu’nun talebi üzerine gerçekleşti. İsrail Başbakanı’nın görüşmede, BM raporu ile ilgili sonuçların Rusya’nın terörle mücadele programı ile uyumlu olmasının da önemli olduğunu hatırlattı. Raporda İsrail Ordusu'nun Gazze’deki yerleşim yerlerine fosfor bombası attığı, hastaneleri topçu ateşine tuttuğu, kasıtlı olarak gıda depolarını hedef aldığı gibi suçlamalar yer alıyor.

Güney Afrikalı eski yargıç Richard Goldstone başkanlığında oluşturulan kurul Gazze’de incelemelerde bulunmuş ve 500 sayfayı aşan bir rapor hazırlayarak hem İsrail, hem de Hamas’ın savaş suçu işlediğini yerinde tespit etmişti. Goldstone raporu olarak bilinen belge, ay sonunda Cenevre BM İnsan Hakları Konseyi’ne sunulması bekleniyor. Raporun BM Güvenlik Konseyi’ne getirilmesi de gündemde. İsrail’i endişelendiren Güvenlik Konseyi’nin İsrail’den savaş suçlarını soruşturmasını talep etmesi. Bu durumda ‘Dökme Kurşun’ operasyonunda savaş suçu işleyenlerin uluslar arası mahkemelere çıkarılarak yargılanması gündeme gelebilecek.

Raporun Güvenlik Konseyi’ne gelmemesi için yoğun bir diplomasi trafiğine girişen Rusya, BM daimi üyesi ABD, İngiltere ve Fransa yönetimini de baskı altına almış durumda. İsrail, Irak ve Afganistan başta olmak üzere bir çok noktada sürdürülen terörle mücadele programlarının raporun kabul edilmesi durumunda olumsuz etkileneceği tezini işliyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan