30'dan fazla lider, Berlin duvarının yıkılışında buluştu

1

Berlin Duvarı'nın yıkılışının 20. yıldönümü kutlamaları devam ediyor. 'Soğuk savaş'ın sembolü olan bu duvarın yıkılış kutlamaları için Almanya'nın başkenti Berlin'e 30'dan fazla devletin başkanı geldi.

Başbakan Angela Merkel, eski Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin Başkanı Mihail Gorbaçov, üst düzey yetkililer ve tarihi olayda rol almış yüzlerce kişiyle beraber bugün Berlin'i ikiye ayıran köprülerden biri olan Bornholmer Straße üzerinden batıdan doğuya geçti.

 

Almanya Cumhurbaşkanı Horst Köhler, kutlamalar için gelen misafirlere Bellevue Sarayı'nda bir konuşma yapacak.

 

Almanya Başbakan'ı Angela Merkel ve Berlin Eyalet Başkanı Klaus Wowereit'ın davetlisi olarak 34 ülkeden yeni ve Almanya'nın birleşmesine katkısı olan eski devlet başkanları Berlin duvarının yıkılışının 20. yıldönümü kutlamalarına katılmak için Berlin'de bulunuyor.

Kutlamalar çerçevesinde bu akşam Rusya ve Fransa Devlet Başkanları Dimitri Medvedev ve Nicolas Sarkozy, İngiltere Başbakan Gordon Brown ve ABD Dışişleri Başkanı Hillary Clinton Brandenburg Kapıları önünde birer konuşma yapacak.

Berlin Duvarı yıkılışı kutlamalarının odak noktasını ise yeniden inşa edilen duvar parçaları oluşturuyor. Sanatçı Moritz van Dülmen'in tasarladığı proje çerçevesinde domino taşları gibi Berlin Duvarı'nın geçtiği güzergaha dizilen bin adet sütün bu akşam yıkılacak. Sanatçı van Dülmen 20 yönce yıkılan duvarların domino etkisine dikkat çekerek, bugün yıkılacak duvarlar da domino taşları gibi yıkılacağını söyledi.

CİHAN