Medvedev Kafkas sorununa teşhis koydu: rüşvet ve şiddet

0

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev Federal Konsey’de gerçekleşen ulusla sesleniş konuşmasında Kafkaslarda rüşvet ve şiddet olaylarının emsalsiz olduğunu, problemin çözülmesi için gerekli adımları atacakları sözünü verdi.

“Açık konuşmak istiyorum” diyerek konuşmasına başlayan Rusya lideri, “Kafkaslarda rüşvet ve şiddet olaylarının seviyesi emsalsiz. Sorunların büyük çoğunluğu bölgenin ekonomik olarak geri kalmışlığından kaynaklanıyor. İnsanlar normal yaşamlarını sürdüremiyorlar. Sosyal ve ekonomik sorunların çözülmesi için hassasiyet göstermeliyiz.” dedi.

Yerel görevliler fonları çalıyor

Federal seviyede bölgenin kalkınması için iki ayrı program yürütüldüğünü kaydeden Medvedev, “Genel bölge için 900 milyon dolarlık bir destek programı ve İnguşetya için de 2016’ya kadar sürecek 1,1 milyar dolarlık bir yatırım programı uygulamaya başlandı. Harcamaların verimli bir şekilde yapılması gerekiyor. Fonların büyük çoğunluğu yerel yöneticiler tarafından çalındığı için işsizlik ve fakirlik üst seviyelere tırmanıyor.” eleştirisi getirdi.

Rüşvetçi görevliler hapsedilmeli

Yolsuzluk ve rüşvete bulaşan görevlilerin hapisle cezalandırılması gerektiğini kaydeden Rusya lideri, “Ancak rüşveti çözmek için sadece hapis cezası yeterli değil. Bu sosyal şeytanı yok etmek için başkaca da tedbirler almak gerekiyor. Yasal altyapının hazırlanması, hukukçuların çalışma ortamlarının iyileştirilmesi ve insanımızın da bu suça bulaşanları karşı etkisiz kalmaması gerekiyor.” önerisinde bulundu.

2009’un ilk yarısında 4 bin 500 rüşvet davasının mahkemede görüldüğünü kaydeden Medvedev, 532 kamu görevlisi ve 700 hukuk adamının mahkum olduğunu söyledi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan