ABD ve Rusya’dan İran’a nükleer uyarı

0

ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev Asya Pasifik İşbirliği Forumu (APEC) zirvesi için bulundukları Singapur’da ikili bir görüşme gerçekleştirdi. İki ülke lideri, İran’ın nükleer programı ile ilgili tartışmaların diplomatik yollarla çözülmemesi durumunda, diğer alternatiflerin masada olduğu uyarısında bulundu.

ABD Başkanı Obama, uluslar arası kamuoyunun yapıcı ve olumlu olarak değerlendirdiği yaklaşıma İran’ın şimdiye kadar evet demediğini, zamanın da tükenmekte olduğunu söyledi. Rusya Devlet Başkanı Medvedev de, “Diplomatik yollardan çözüm üretilemezse, diğer alternatifler uygulamaya konabilir.” hatırlatmasında bulundu.

Obama ile görüşmesinin ardından açıklamada bulunan Medvedev, “İran’la sürdürülen nükleer müzakerelerin hedefi, İran’ın nükleer programının uluslar arası toplumunun güvenini sağlayacak şekilde şeffaf hale gelmesi. Eğer bu yolda başarı sağlanamazsa, diğer alternatifler masaya gelir.” şeklinde konuştu. Rusya lideri, İran’ın ikna edilebilmesi konusunda halen umutlu olduklarını da belirtti.

Rusya bir taraftan İran’ın Buşehir kentinde inşa ettiği ilk sivil amaçlı nükleer santrali tamamlamak üzere. Tahran, Uluslar arası Atom Enerjisi Ajansı’nın zenginleştirilmiş uranyum stoğunu yıl sonuna kadar Rusya ya da Fransa’ya taşınması ile ilgili teklifine henüz cevap vermedi. Zenginleştirilmiş uranyumun Türkiye’ye taşınması ile ilgili alternatife Rusya da destek veriyor.

Yeni nükleer silahsızlanma anlaşması tamam

Obama ve Medvedev 5 Aralık’ta süresi dolacak Stratejik Silahlarda İndirim Anlaşması’nın (START-1) yerini alacak yeni anlaşmanın imzalanması konusunda umutlu olduklarını söyledi. Görüşmede nükleer silahsızlanma konusunu geniş bir şekilde ele aldıklarını kaydeden Medvedev, “Teknik ve siyasi açıdan müzakere edilmesi gereken konular var. Bazı konulardaki problemlerin giderilmesi gerekiyor. Bunu başarabileceğimize inanıyorum.” dedi. Rusya lideri imzalanacak yeni anlaşmanın uluslar arası güvenliğin sağlanmasına önemli katkı sağlayacağını da kaydetti.

ABD Başkanı Barack Obama, Temmuz ayında gerçekleştirdiği Moskova ziyaretinde Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’le yeni anlaşma konusunda mutabakata varmıştı. Buna göre taraflar, nükleer başlık sayısını 1500-1675 aralığını, fırlatma sistemi sayısını da 500-1000 aralığına çekecek. Rusya’nın halen 3909 nükleer başlık ve 814 taşıyıcı sistemi bulunurken, ABD’nin 5576 nükleer başlık ve 1198 taşıyıcı sistemi bulunuyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan