Rusya Dışişleri Bakanlığı: Afganistan'daki askeri operasyonlara katılmayacağız

0

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksey Borodavkin, NATO ile ABD'nin Afganistan konusunda Rusya'dan yardım beklediğini ancak, Rus askerlerinin asla bu ülkedeki operasyonlarda yer almayacağını belirtti.

Rusya'nın İngilizce yayın yapan "RT" kanalına açıklamalarda bulunan Borodavkin, son dönemlerde Afganistan'da zor günler geçiren, NATO ve ABD'nin Rusya'dan yardım istediğini belirtti. Borodavkin, "Rusya Dışişleri Bakanlığı nadiren 'asla' kelimesini kullanır. Ancak burada bu kelimenin kullanımının isabetli olacağını düşünüyorum. Rusya Federasyonu asla Afganistan'da askeri operasyonlarda yer alma olasılığını düşünmedi." dedi.

Ancak Rusya'nın Afganistan'ın karşı karşıya kaldığı sorunlarla baş edebilmek için yardımda bulunmaya her zaman hazır olduğunu belirten Borodavkin, "Öncelikli olarak terör ve uyuşturucu kaçakçılığına karşı çözüm arayışlarını sürdürüyoruz. Afganistan'ın 2001 yılında başlayan yeni tarihi süreciyle ilişkilerimizde yeni bir sayfa açtık." şeklinde konuştu.

Afganistan ekonomisinin canlandırmasında Rusya'nın da yer almak istediğini dile getiren Borodavkin, "Her şeyden önce Afganistan'da huzurlu yaşam içinde gençlere yeni iş imkânları oluşturmak istiyoruz. Ki para kazanabilsinler, ailelerine bakabilsinler barışçıl yaşama dönsünler ve ülkede yaygın olan savaş ortamından uzaklaşsınlar." diye konuştu.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan