Lavrov: Türkiye-Ermenistan diplomatik ilişkilerinin kurulması tüm dünyanın yararına

2

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Moskova temaslarının ardından Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Ermenistan’a gitti.

Ankara’nın Kafkaslar’da barışın sağlanması konusunda destek talebini dikkate alan Moskova, çalışmalarını hızlandırdı.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve Dışişleri Bakanı Eduard Nalbantyan’la görüşen Lavrov gelinen noktadan umutlu. Nalbantyan’la birlikte basının sorularını yanıtlayan Lavrov, Moskova’nın Türkiye-Ermenistan sorunlarının çözülmesi için gerekli desteği vermeye devam edeceğini söyledi. Lavrov, “Rusya süreci destekliyor. Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin gelişmesi tüm dünyanın yararına.” dedi.

Ermenistan parlamentosu protokolü imzalayacak

10 Ekim’de Zürih’te Türkiye-Ermenistan Dıişleri Bakanları’nın parafe ettiği ikili ilişkilerin normalleşmesi ve sınırların açılmasını öngören protokolle ilgili bilgi veren Nalbantyan, Ermenistan parlamentosunun protokolü mümkün olan en kısa sürede onaylayacağını söyledi. 12 Ocak’ta Ermenistan Anayasaya Mahkemesi tarafından uygun bulunan protokolün Mart ayında Ermenistan parlamentosuna getirilmesi bekleniyor. 

Türkiye protokolün onaylanması  ile ilgili süreci Yukarı Karabağ sorununun çözümünde ilerleme sağlanmasına bağlıyor. Yukarı Karabağ’ın dışında işgal edilen yedi bölgeden beşinin Azerbaycan’a iadesini bekleyen Ankara, Bakü’nün aleyhine olabilecek bir gelişmeye sıcak bakmıyor. 

Yukarı  Karabağ’da müzakereler devam ediyor

Lavrov Minsk grubunun Yukarı  Karabağ’da barışın sağlanması konusunda çalışmalara devam ettiğini, sürecin tıkandığı ile ilgili değerlendirmelerin ise doğru olmadığını söyledi. Nalbantyan da Lavrov’un görüşüne katılarak, “Ben de herhangi bir tıkanma görmüyorum.” ifadesini kullandı. Sadece 2009 yılında en üst düzeyde Azerbaycan ve Ermenistan’ın barışın sağlanması ile ilgili dokuz toplantı yaptığını hatırlatan Ermeni Bakan, barış görüşmelerinin sürdüğünü söyledi.

Fransa, ABD ve Rusya’nın katılımı  ile oluşan Minsk grubu üçlüsü 20 yıldır bölgede barışın sağlanması için çalışmalarını sürdürüyor. Evlerinden çıkarılan 1 milyon Azeri’nin geri dönüşü ve Yukarı Karabağ’ın statüsü ile ilgili kriz aşılamıyor. Bakü’ye göre Yukarı Karabağ Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü çerçevesinde ele alınmalı. Bölgenin geleceği ile ilgili herhangi bir referandum da tüm Azerbaycan’da gerçekleştirilmeli. Azerbaycan anayasası kısmi referandum yapılmasına izin vermiyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan