AGİT: Bakü ve Erivan Madrid prensipleriyle ilgili kendi önerilerini iki hafta içinde sunmalı

1

AGİT Minsk Grubu eş başkanı Rusya, Bakü ve Erivan’ın Madrid prensiplerinde anlaşamadığı hususlarla ilgili kendi önerilerini bekliyor. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in daveti ile Rusya'nın Soçi kentinde bir araya gelen Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan uzlaşılamayan konularla ilgili çözüm tekliflerinin yazılı olarak belirlenmesini kararlaştırmıştı.Rusya’nın AGİT Minsk Grubu eşbaşkanı Yuri Merzlyakov, Yukarı Karabağ ihtilafının çözümü çerçevesinde Bakü ve Erivan’dan Madrid prensipleriyle ilgili öneri beklediğini belirtti. Rus diplomat, “Tarafların Madrid prensipleriyle ilgili anlaşamadığı hususlarda kendi önerilerini iki hafta içinde sunmalarını bekliyoruz. Bu gelişmenin ardından da AGİT Minsk Grubu eşbaşkanları tekrar bölgeyi ziyaret edecek.” dedi.

Soçi’de yapılan görüşmeyle ilgili soruları da yanıtlayan Merzlyakov, “Taraflar açık ve yapıcı görüşmelerde bulundu.” demekle yetindi. Rus diplomat, 2010 yılında Karabağ sorununun çözümüyle ilgili belgenin imzalanıp imzalanmayacağı konusunda herhangi bir tahminde bulunmak istemedi.

Soçi'de gerçekleşen zirve sonrası  açıklama yapmaması soru işaretlerini çoğalttı. Ermenistan Dışişleri Bakanı Eduard Nalbantyan'ın 2010'da anlaşma zor açıklaması ve zirve öncesi Yukarı Karabağ'ın Ermenistan topraklarında yer aldığını gösteren haritanın Sarkisyan'ın web sayfasında yayınlanması zirvenin gergin geçmesine neden olduğu kaydediliyor. Aliyev de görüşme öncesi yaptığı açıklamada ülkenin savaş durumunda olduğunu, Azeri ordusunun kendisine verilecek her türlü görevi başarı ile yerine getirebileceğine inancının tam olduğunu ifade etmişti. 

Ayrıca Rus İnterfaks ajansına konuşan ve müzakere sürecine yakın bir Ermeni yetkili, ileriki görüşmelerde Yukarı Karabağ’ın taraf olarak masaya oturabileceğini de iddia etti.

 

Fuad Seferov, Moskova, Cihan