Rus uzman: Türkiye'nin İslam dünyasında artan rolü Rusya’nın çıkarına

2

Rus uzman Dmitri Babiç Ankara'nın İslam dünyasında artan rolünün Moskova'nın uluslararası  alanda ağırlığının artmasına katkı sağlayacağını söyledi. "Ilımlı İslamcıların seferi" başlığı ile kaleme aldığı makalesinde Babiç, Türk hükümetinin Afgansitan ve Pakistan liderlerini İstanbul zirvesi çerçevesinde bir araya getirdiğine dikkat çekti.

Bunun Türkiye'nin İslam dünyasının lideri konumunu güçlendirdiğini ifade eden Babiç, "Türkiye, 2009 yılında 25 milyar dolarlık toplam ticaret hacmi ile Avrupa Birliği'nden sonra Rusya'nın ikinci partneri. Ankara'nın başarısı Rusya'nın uluslararası arenada ağırlığını artıracak." değerlendirmesinde bulundu.

Pazartesi günü Türkiye açısından iki önemli olay daha olduğunu kaydeden Rus uzman, "Ankara'nın şansı artıyor. Mevlut Çavuşoğlu Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin başkanlığına seçildi. Bir de Türkiye'nin nüfusu 72 milyona çıktı. Bu Rusya'nın yarısı anlamına geliyor." tespitinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün daveti ile bir araya gelen liderlerin bölgesel ekonomik kalkınma, gelişim projeleri ve 20 milyar dolarlık İstanbul-İslamabad tren yolu hattı ile ilgili projeyi ele alındığını kaydeden Rus uzman, "Türkiye, Rusya ve İran gibi ülkelerle de iyi ilişkiler geliştirebilen nadir ülkelerden. Son iki yılda Türk diplomatlar bir çok alanda aynı anda gelişme sağlayabileceklerini ispat etti. Ankara aynı zamanda batı ile de, diğer ülkelerle ilişkilerine zarar vermeden diyalog kurabiliyor. NATO üyesi ve ABD müttefiki olan Ankara, geçen yıl Suriye ile vizelerin kaldırılmasını başardı. Ki bu ülkeyi ABD teröre destek vermekle suçlamış ve Irak'tan sonra ikinci bir hedef olarak gösterilmişti." dedi. Babiç Ankara'nın 1990'lı yıllarda PKK lideri Abdullah Öcalan nedeni ile Suriye ile savaşın eşiğine gelindiğini de hatırlattı.

Batı  medyasının korkuları doğru çıkmadı

Türkiye'nin müslüman komşuları ile ilişkileri bozmadan batı ile de diyaloga girebildiğini kaydeden Babiç, "Ankara aynı başarısının Rusya'nın kürsel enerji alanında izole edilmesini öngören yaklaşımla da ters düşmeden Moskova ile gelişen ilişkilerinde gösterebiliyor." değerlendirmesinde bulundu. Babiç, makalesinde şu ifadelere yer verdi: "Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in Ankara ziyaretinde Türkiye Rusya Güney Akım'ın kendi ekonomik sahasından geçmesine izin verdi. Türkiye aynı zamanda ABD ve Avrupa Birliği ülkeleri ile birlikte Nabucco doğalgaz boru hattı projesine dahil. Bir çok uzmanın Avrasya ülkelerinin tek alternatifi tercih etmek zorunda olduğu dayatmasına karşı, Moskova, Washington ve Brüksel'in beklentilerini karşılayan Ankara farklılığını ortaya koyuyor." 

Türkiye'nin Ermenistan'la ilişkileri geliştirme çabasına ve Azerbaycan'la kurulması zorunlu denge nedeni ile dikkatli adımlar attığına dikkat çeken Rus uzman, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İsrail konusundaki "One minute" çıkışını da vurgu yapıyor. 

Batı medyasının 2002'de Erdoğan hükümetinin iktidara gelmesinin ardından korkulu tahminlerde bulunduğunu hatırlatan Babiç, "Bunların hiç biri doğru çıkmadı. Partinin ve yönetimin başarısı 20002li yıllarda uluslararası alanda sağlanan nadir başarılar arasında yer alacak." yorumunu yaptı.

 

Faruk Akkan, Moskova, Cihan