Rusya ve Abhazya arasında “gayrimenkul” gerginliği

1

Rusya ve Gürcistan’a bağlı ayrılıkçı Abhazya Cumhuriyeti arasında gayrimenkul gerginliği yaşanıyor. Abhazya’da yaşayan Rus vatandaşlarının haklarının çiğnenerek evlerine el konulduğu ve Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın konuyla ilgili yazı gönderildiği belirtildi. Rus diplomatlar, olayın dramatize edilmemesini istiyor.

Rus basınında çıkan haberlere göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı Abhazya yönetimine yazı göndererek ayrılıkçı bölgede Rus vatandaşlarına ait gayrımenkullere el konulmasına ilişkin vakalardan endişe duyduklarını belirtti. Rus vatandaşları Rusya Dışişleri Bakanlığı’na Abhazya’da gayrmenkul konusunda haklarının ihlal edildiğine ilişkin çok sayıda şikayet mektupları gönderiyor.

Rus Ria Novosti ajansına konuşan Rus Dışişleri Bakanlığı Basın ve Enformasyon Dairesi Başkan Yardımcısı İgor Lyakin-Frolov gelen şikayet mektuplarını “ciddi” şekilde ele aldıklarını kaydetti. Basına konuşan Abhazyalı avukat Tamaz Ketsba da bölgede Rusya vatandaşlarının elinden gayrımenkullerinin alındığını doğruladı. Abhaz avukat, “Ben kendim bu husustaki 30 davayla ilgileniyorum. Rusya Büyükelçiliği’nde ise bana yasadışı olarak gayrımenkullere el konulmasıyla ilgili dört bin şikayet dilekçesi gösterdiler.” dedi.

Abhaz-Gürcü savaşının ardından çok sayıda Gürcü mülteci evlerini bırakarak bölgeden kaçmak zorunda kalmıştı. Sadece Abhazya’nın Gali bölgesinde 70 bin Gürcü nüfusu bulunuyor. Boşalan gayrımenkullere savaşta evleri ciddi hasar gören Abhazlar yerleşmeye başladı. Bölgede Ruslara ait evler de bulunuyordu. 1990’lı yıllarda ilk Abhaz yönetimi döneminde Ruslara ait gayrimenkullere el konulması yasaklandı. Abhazya Rusya ile ilişkilerinin gerginleşmesini istemiyordu. Ama son zamanlarda bu “yasak” kaldırıldı.

Şimdi ise Abhaz yetkililer herhangi bir evi boş görünce hemen “sahibsiz” diye mühürlüyor ve başkalarına devrediyor. Bu hususun uygulanmasıyla ilgili Abhazya yönetiminin 23 Mart 2005 yılında çıkardığı bir kararname de var. Abhazya’da evi bulunan Rusların çoğu Rusya’da yaşıyor. Bazen geri döndüklerinde evlerinin mühürlendiği manzarasıyla karşılaşıyorlar.

Rusya: Nota değil, yazı  gönderdik

Konuyla ilgili açıklama yapan Rus diplomat Lyakin-Forolov olayın dramatize edilmemesi gerektiğini belirtti. Rus diplomat, “Rusya Dışişleri Bakanlığı, konuyla ilgili Abhazya’ya nota gönderdiğine ilişkin haberler doğru değil. Biz olay üzerine Abhazya tarafına yazı gönderiyoruz. Bu da iki ülke dışişleri bakanlığı kurumu arasındaki müzakere aracı şeklinde. Olayı dramatize etmeye niyetimiz yok, ama sorunu ortak çözmemiz lazım.” diye konuştu.

Ağustos 2008 yılında beş günlük Rus-Gürcü savaşının ardından Moskova Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlığını tanımıştı.