Putin’in partisi kısmi yerel seçimlere giremeyebilir

6

Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in iktidardaki Birleşik Rusya Partisi Çelyabinsk bölgesinde 14 Mart'ta yapılacak kısmi yerel belediye seçimlerine katılamayabilir. Gerekçe ise seçim kurulunun daha önce duyurulan ve seçimlere katılacak partilerin yer aldığı listede Birleşik Rusya’nın isminin bulunmaması. İktidar partisinin başvuruyu unuttuğu, ya da başvuru dilekçesinin kaybolduğu yönündeki söylentileri kabul etmiyor.

Muhalif aşırı sağçı Liberal Demokrat Partisi’nin (LDPR) Çelyabinsk bölgesi Aş şehri belediye seçimleri adayı Aleksey Vasilyev seçimlere Yüksek Seçim Kurulu'nca ilan edilen partilerin katılabileceğini savunuyor. LDPR  adayına göre şimdiden sonra yeni bir düzenleme kabul edilemez.

Aday Vasilyev buna gerekçe olarak “Siyasi partiler” ve “Seçmen vatandaşların başlıca garantileri” isimli federal yasaları gösterdi. Vasilyev söz konusu listede de iktidar Birleşik Rusya Partisi’nin Aş yerel teşkilatının isminin olmadığını, iktidar partisi adayının belediye seçimlerine yasa gereği katılamayacağını savundu.

Birleşik Rusya partisi ise adayların başvurusu ile ilgili belgelerin Birleşik Rusya partisi Çelyabinsk Bölgesel Siyasi Konseyi Sekreterki Vladimir Myakuş'un imzaladığını açıkladı. Çelyabinsk Seçim Komisyonu Başkanı İrina Starostina her şeye rağmen durumu mercek altına aldıklarını belirterek, “Kararı önümüzdeki hafta açıklayacağız.” diye konuştu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan