İsrail: Rusya’nın Suriye’ye silah satışı bölgeye barış getirmez

4

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in geçen hafta ilk kez ziyaret ettiği Suriye temaslarında silah alımları ile ilgili imzalanan anlaşmalara İsrail sert tepki gösterdi. İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman Rusya’yı sert bir dille eleştirerek bu adımların Ortadoğu’ya barış getirmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Lieberman yaptığı uyarıda, “Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed’in rejiminin bölgede barışla ilgisi yok.” dedi. Lieberman 1967 savaşında işgal edilen Golan Tepeleri’nin Suriye’ye iade edilmesi durumunda, Şam’ın İran ve Lübnan Hizbullah’ı ile bağlarını keseceğine inanmak ‘saflık olur’ eleştirisi getirdi.

Rusya Federal Askeri Teknik İşbirliği Servisi Başkanı Mihail Dmitriyev Suriye temaslarının ardından silah satışı ile ilgili anlaşmaların imzalandığını açıklamıştı. Rusya, Suriye’ye MiG-29 tipli savaş uçağı, zırhlı araçlar, tank savarlar ve Pantsir model kısa menzilli füzelerden oluşan hava savunma sistemleri verecek.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed’le görüşen Medvedev, Ortadoğu’da barışın sağlanması  için Moskova’nın her zaman katkı sağlamaya hazır olduğunu söylemiş ve Hamas siyasi lideri Halid Meşal’le görüşmüştü. Medvedev’in Meşal’le görüşmesine de sert tepki gösteren İsrail Dışişleri Bakanlığı Hamas’la Çeçen ayrılıkçı grupların aynı olduğunu iddia etmişti.

İsrail Dışişleri Bakanlığı açıklamasında Hamas’ın çoğu eski Sovyetler Birliği’nden gelen göçmenler olmak üzere bir çok Rus vatandaşı da öldürüldüğü iddia edilerek, “Tıpkı İsrail'in Çeçen terörüne karşı mücadelesinde Rusya'ya verdiği koşulsuz destekte olduğu gibi biz de Hamas'a karşı mücadelemizde eşit muamele bekliyoruz" çağrısında bulunulmuştu.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan