Bakiyev konuştu: Güneydeki çatışmaların benimle ilgisi yok

1

Kırgızistan devrik lideri Kurmanbek Bakiyev, ülkenin güneyinde devam eden çatışmalarla ilgisinin olmadığını  ve kendisine verilen sözlerin de tutulmadığını söyledi. 7-8 Nisan'da gerçekleşen ayaklanmaların ardından önce Kazakistan'a ardından da Belarus'a geçen Bakiyev, RFE/RL'ye yaptığı açıklamada kendisine verilen sözlerin tutulmadığını iddia etti.

Bakiyev, Rusya Başbakanı Vladimir Putin ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'le ülkeden ayrılmadan önce yaptığı telefon görüşmelerini hatırlatarak, "Ülkede güney kuzey çatışmasının çıkmaması için ülkeyi terk etme konusunda kendileri ile fikir birliğine vardık... Ben ve ailem yargılanmayacak ve ülkede istikrar sağlanacaksa ülkeyi terk etmeyi kabul ettim... Sonra neler oldu?" değerlendirmesinde bulundu.

Kardeşleri ve oğulları aracılığı  ile kargaşa ortamı oluşturarak ülkede yeniden yönetime gelme planları olduğu ile ilgili iddiaları reddeden Bakiyev, "90 yaşındaki savaş gazisinin Teyit köyünde evini ateşe verdiler. Onun suçu ne olabilir?.. Bölgede kargaşa devam ediyor... Hiç kimsenin ülkeyi ya da halkı düşündüğü yok. Geçici hükümet ne oluyorsa suçu Bakiyev'e atıyor. Ülkenin yönetme kabiliyetleri olmadığı için başka alternatifleri de yok... Ekonomiden bahsetmiyorum.. İnsanların bir an önce güven ortamına ihtiyacı var." dedi.

Oğulları ve kardeşleri ile herhangi bir bağlantısının olmadığını kaydeden Bakiyev, "Benim tüm kardeşlerimle ilgili davalar açıldı. Herhangi bir iletişim yokken nasıl para dağıtarak ayaklanma organize edilebilir? Bunu nasıl yapacaksınız? Bu doğru değil, tamamı ile yalan." savunmasını yaptı.

Bakiyev oğulları Maksim ve Marat'ın nerede oldukları ile ilgili soruyu da yanıtlamak istemedi. Ailesinin çok zor şartlar altında olduğunu kaydeden Kırgız devrik lider, "Kırgızistan'a dönme gibi bir planım yok. Ülkemde yaşananlar masum insanların yaşamlarına neden olan bir askeri darbedir. Zaman geçtikçe bu daha iyi anlaşılacak. Bunun olacağına inanıyorum. Ama zaman alacak." şeklinde konuştu.

Kırgızistan'da yaşanan olayların kendisi ile ilgili olmadığını tekrarlayan Bakiyev şu tespitlerde bulundu: "İnsanlar sokaklara beni korumak için çıkmıyor... İnsanlar yerel yönetimlerden ve geçici hükümetten memnun değil. Sokaklarda yaşananların tek gerekçesi bu."  

Kırgızistan'ın güneyinde bulunan Celalabad kentinde devam eden çatışmalarda önceki gün iki kişi hayatını kaybetmiş 70'den fazla kişi de yaralanmıştı. Özbek-Kırgız çatışmasına dönüşen olayların Fergana bölgesine yansımasından endişe ediliyor. Bölgede durumu kontrol altına almak isteyen geçici hükümet olağanüstü hal ilan ederken, Geçici hükümet başkanı Roza Otunbayeva'nın da 2011 sonuna kadar devlet başkanlığı görevine getirilmesini kararlaştırdı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan