Ermenistan'dan Türkiye ile yeni 'yol haritasına' yalanlama

1

Ermenistan Dışişleri Bakanı  Eduard Nalbandyan Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi süreci ile ilgili yeni bir yol haritası ya da önerinin olmadığını söyledi. Erivan'da düzenlenen basın toplantısında konuşan Nalbandyan 'Bunlar yanlış bilgi' ifadelerini kullandı.

Türkiye-ABD Parlamentolararası  Dostluk Grubu Başkanı, AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı  Suat Kınıklıoğlu Washington'da düzenlenen bir konferasnta yaptığı açıklamada masanın üzerinde yeni bir şey olduğunu, ayrıntılara giremeyeceğini, bunun kabul edilip edilmemesinin de Ermenistan'a bağlı olduğuna dikkat çekmişti.

Bakü'nün Erivan'a Türkiye aracılığı  ile Yukarı Karabağ dışındaki reyonlardan çekilmesi karşılığında yeni bir teklif ilettiği iddia ediliyor. Nalbandyan açıklamasında bu iddiaları reddererek, Kelbecer ve Laçin koridorundan Yukarı Karabağ (Ermeni) askerlerinin çıkmasının gündemlerinde olmadığını söyledi.

Avrupa Parlamentosu'ndan Ermenistan'a işgali sona erdir çağrısı

Nalbandyan Avrupa Parlamentosu'nda ele alınan 'Güney Kafkasya'da AB Stratejisi' raporunu da eleştirdi. Ermenistan, Gürcistan ve Azerbaycan'ın 2004'den bu yana 'Avrupa Komşuluk Politikaları' projesinin ortağı olduğu hatırlatılan tavsiye kararında, bölgede statükonun devamının kabul edilemez olduğu kaydedildi. AP Bulgaristan milletvekili Evgeni Kirillov'un hazırladığı raporda "Bölgede silahlı çatışma ve durumun daha da kötüye gitme riski var... Bölgeden göç etmek zorunda kalan yüz binlerce mülteci ile yakından ilgiliyiz... Bu insanların kişisel güvenlik, mülkiyet ve geri dönüş hakları verilmiyor." ifadeleri yer aldı.

Tavsiye kararında Ermenistan'dan Azerbaycan topraklarındaki işgali sona erdirmesi istenirken, sorunun savaş yoluyla çözülmesi yaklaşımları da kınandı. Raporda 1994 yılında imzalanan ateşkese tarafların uyması konusunda uyarıda bulunuldu. Taraflar açısından bağlayıcılığı bulunmayan tavsiye kararı Erivan'da olumsuz değerlendirildi.

Teklifin Avrupa Birliği prensipleri, Madrid prensipleri ve Moskova deklarasyonu ile uyuşmadığını savunan Nalbandyan, "Burada sorun öneriyi hazırlayanların Yukarı Karabağ'da hiç bir zaman olmamaları, Minsk Grubu ile diyaloga geçmemeleri ile ilgili." eleştirisi getirdi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan