Medvedev: İran nükleer silaha yaklaşıyor

4

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, İran'ın nükleer silah üretim kapasitesine doğru yaklaştığını  söyledi. Moskova'da yurt dışında görev yapan büyükelçiler toplantısında konuşan Rusya lideri, "İran prensipte nükleer silah üretimi yapabilecek potansiyele doğru ilerliyor" değerlendirmesinde bulundu.

Büyükelçilerden İran nükleer programı  konusunda 'basit yaklaşımlar' sergilememeleri konusunda uyaran Medvedev, "Tahran'ın açık ve şeffaf bir şekilde Uluslararası Atom Enerji Ajansı ile işbirliği yapması konusunda sürekli uyarıyoruz." dedi. Rusya'nın pozisyonunun son alternatif olarak yaptırımlardan yana olmadığını tekrarlayan Medvedev, İran'ın en iyi çözüm yolundan uzakta olduğunu savundu.

Medvedev'in açıklaması İran'ın nükleer programına yönelik Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde alınan yaptırım kararının ardından gelmesi dikkat çekti. ABD ve Avrupa Birliği ülkeleri İran'ın nükleer silah üretim çabasında olduğunu iddia ederken, Tahran sivil amaçlı çalışma yürüttükleri konusunda ısrarcı.

Rusya lideri ülkenin son dönemde değişen dış politik yaklaşımları ile ilgili de büyükelçilere bilgi verdi. ABD ve AB ile ticaret ve yatırım alanlarında yeni ittifaklar kurulması gerektiğine değinen Medvedev, "Modernleşme çalışmalarımızı ilerletmek için özel ittifaklara ihtiyacımız var. Özellikle Almanya, Fransa, İtalya, Avrupa Birliği ve ABD ile" ifadelerini kullandı.

"Dönüşen NATO ile ortaklık mümkün"

Rusya Devlet Başkanı NATO'nun modern bir güvenlik teşkilatına doğru dönüşüm sürecini başarı ile tamamlamasını ümit ettiklerini, Kollektif Güvenlik Anlaşması Örgütü dahil olmak üzere eşit şartlarda ortaklığa istekli olduklarını söyledi. Medvedev, uzayın silahlandırılmasına da şiddetle karşı çıktıklarını hatırlattı.

Rusya'nın Bağımsız Devletler Topluluğu ve Avrasya Ekonomik Topluluğu ülkelerine yardımcı olması  gerektiğini kaydeden Rusya lideri, uluslararası destek fonlarının harcanmasında Rusya çıkarının korunmasına azami derecede dikkat gösterilmesini de talep etti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan