İngiliz milletvekili danışmanına “Rus ajanı” iddiası

2

İngiliz Daily Mail gazetesine göre, milletvekili danışmanı olarak görev yapan Rus asıllı Katya Zatuliveter (25), İngiltere istihbaratı Mİ-5 tarafından soruşturmaya alındı. İngiliz istihbaratı, Katya’nın “Rus ajanı” olup olmadığını araştırıyor.

Gazeteye göre, Liberal Demokrat partili bir İngiliz parlamenterin danışmanı olan Katya arkadaşlarıyla üç hafta önce Hırvatistan’a doğum gününü kutlamaya gitti. Geri dönüşü sırasında Gatwchik Havaalanı’nda yanına yaklaşan İngiliz istihbaratı Mİ-5 yetkilileri Katya’dan “şahsi hayatı” ve "Rus istihbaratıyla çalışıp çalışmadığıyla” ilgili bir kaç soru sordu. Katya, kendisi de yaptığı açıklamada, havaalanında durdurularak soruşturmaya alındığını belirtti. Rus asıllı parlamenter danışmanı, kendisinin hiçbir istihbarat kurumuyla hiçbir şekilde bağlantısının olmadığını beyan etti.

Ayrıca, İngiliz istihbaratınından Katya ile ilgili soruşturma ve kendisine yönelik “Rus ajanı” kuşkusuyla ilgili söylentilere dair henüz resmi bir açıklama da gelmedi. Katya’nın ailesinin Rusya’da yaşadığı da gelen haberler arasında.

Haziran ayı sonunda Moskova-Washington hattında Soğuk Savaş yıllarını aratmayan bir casus krizi yaşanmıştı: ABD’de yakalanan 10 Rus casus, daha sonra batılı istihbarat teşkilatları ile irtibatlı oldukları ve vatana ihanet suçuyla tutuklu bulunan dört Rus vatandaşı karşılığında Viyana'da takas edilmişti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan