Putin: Rusya'yı yönettiğim iddiaları doğru değil

0

Rusya Başbakanı Vladimir Putin hala Rusya'yı yönettiği ile ilgili iddiaların "tam bir saçmalık" olduğunu ve dış politikadan fazlası ile sıkıldığını söyledi.

Putin, Habarovski-Çita otobanının yeni yapılan 2 bin kilometrelik kısmında parlak sarı renkli Lada-Kalina model araçla deneme sürüşü sırasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Ülkenin iç politikası ile ilgili konularda yoğunlaştığını ifade eden Rusya Başbakanı, "Dış politikadan sıkıldım... Bir ülkenin iç politikası güçlü olursa, dış politikada güçlü olur." tespitinde bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in görevini güzel bir şekilde yerine getirdiğini ifade eden Putin, "Korku ve endişe duyulacak bir durum görmüyorum. Devlet başkanı herşeyi kaliteli ve bilinçli bir şekilde yapıyor. Dış politika ile ilgili tüm konularda kendisi karar veriyor. Kendisini arayabilirim, o da beni arayabilir ve bir fikir birliği oluşur..." dedi. Putin Medvedev'le çok sık görüştüklerini de hatırlattı.

Anket sonuçlarına göre ülke genelinde görülen yangınlardan sonra Putin'in desteği bir miktar düşse de, halk Rusya Başbakanını hala en popüler politikacı olarak görüyor. Halkın büyük bir kısmı da ülkeyi Devlet Başkanı Medvedev yerine Putin'in yönettiğine inanıyor.

2008'de kurulan kabinede herhangi bir değişiklik olup olmayacağı ile ilgili soruyu yanıtlayan Putin, "Hükümet üyelerinde değişiklik mümkün. Ancak sınırlı  ve dikkatli bir şekilde olmalı..." değerlendirmesinde bulundu.

Rusya Başbakanı Putin'in kullandığı  Lada marka aracın arıza yaptığı da gelen iddialar arasında. Putin son olarak aracın üzerine imzasını atmayı  da unutmadı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan