Çeçen lider Kadirov artık Cumhurbaşkanı değil

11

Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov'un Cumhurbaşkanlığı titri yerel parlamentoda oy birliği ile kaldırıldı. Bir ülkede tek Cumhurbaşkanı olması gerektiğini savunan Kadirov artık 'hükümet başı' olarak anılacak. Rusya'nın 21 Cumhuriyeti'nin yöneticileri 'Cumhurbaşkanı' titrini kullanırken, bazı liderler bu sıfatın değişmesi yönünde açıklamalarda bulundu. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev yerel yönetimlerin tercihlerini olumlu değerlendirirken, kararın bölgelerin isteğine bırakılmasını savunuyor.

Çeçen lider parlamentoda yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanlığı sıfatının değişmesi ile ilgili kararın kendi fikri olduğunu kaydederek, "Hiç kimse bu konuda bana bir şey söylemedi ve öneride bulunmadı. Bunun içinde yaşadığımız devletin yararına olduğunu düşündüğüm için yaptım..." dedi.

Rusya Devlet Başkanı Medvedev'le birlikte Türkiye ve Suriye ziyaretleri esnasında bu düşüncenin kendisinde oluştuğunu ifade eden Kadirov, "Bir ülkenin Cumhurbaşkanı'ndan sonra bir dizi Çeçenistan Cumhurbaşkanı, Kabardina-Balkar Cumhurbaşkanı  gibi liderin sıralanması hoş değil. O gün bir ülkede bir Cumhurbaşkanı olması gerektiğini fark ettim." değerlendirmesinde bulundu.

İnguşetya Cumhurbaşkanı Yunus-Bek Yevkurov, Karaçay-Çerkez Cumhurbaşkanı Boris Yebzeyev de sıfatlarının değişmesi düşüncesini destekliyor. Yerel parlamentoda değişiklik için başvuru yapan Yebzeyev'e göre de girişim yerinde ve zamanında bir karar.

Rusya'da bölge yöneticileri hükümet başkanı olarak adlandırılırken, 21 özerk Cumhuriyetin liderleri 'Cumhurbaşkanı' olarak tanımlanıyor. Federasyona bağlı 88 ayrı  yönetim birimi olan Rusya'da Cumhuriyetler, oblastlar, özerk yapılar ve Moskova, St. Petersburg'un yönetimlerinde olduğu gibi federal şehir yapıları bulunuyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan