Putin ve Barak’tan “Kötümser-İyimser” tartışması

1

Rusya'ya İran ve Suriye'ye silah satmaması için tavsiyelerde bulunmaya gelen İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, Rus meslektaşı Anatoli Serdyukov'la imzaladığı askeri anlaşmanın ardından Rusya Başbakanı Vladimir Putin'le bir araya geldi. Barak ve Putin'in tarih derinlikli 'iyimser-kötümser' tartışması görüşmeye damgasını vurdu.

Barak, İngiltere eski Başbakanı  Winston Churchill’i örnek vererek iyimser-kötümser farkını anlatmaya kalkınca Putin, “Bizde ise şöyle derler: Kötümser, güzel bilgilendirilmiş iyimserdir.” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya’nın Karadeniz kıyısı  Soçi’de İsrail Savunma Bakanı Barak’la biraraya gelen Putin, iki ülke arasındaki askeri teknik işbirliğinin başarıyla geliştiğini belirtti. İsrail’den pilotsuz uçak aldıklarını ve birkaç İsrail uydu aracının uzaya fırlatılmasında Rusya tarafı olarak katkı sağladıklarını anlatan Putin, terörle mücadele işbirliğine de değindi. Rus Başbakan, “İki ülke arasındaki çok boyutlu işbirliğinin çerçevesi daha geniş. Bunlardan biri aşırılıkçı ve terörle mücadele. Faşizmle mücadele yıllarında olduğu gibi bahsettiğim konularda da biz yakın konumdayız” dedi.

Daha sonra söz alan İsrail Savunma Bakanı Barak, Moskova’da Rus meslektaşı Anatoli Serdyukov’la askeri bir anlaşmaya imza attıklarını hatırlattı. Barak, “20 yıl önce kimin aklına gelebilir ki, Rusya ve İsrail askeri bir anlaşma imzalayacak.” tespitinde bulundu. Barak, Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerinden gelen bir milyon Musevi kökenli vatandaşın İsrail’i nasıl değiştirdiğini de anlatınca Putin gülümseyerek şaşkınlığını saklayamadı; “Sahi mi?” diyerek cevap verdi.

Rusya ve İsrail arasında “İyimser-kötümser”  farkı

Barak, Rus vatandaşlarını ülkesine de davet ederek, “Rus vatandaşları İsrail’de kendilerini evindeymiş gibi hissedecek. Ülkemizin her köşesinde Rusça konuşan insanlara rastlamak mümkün” bilgisini verdi.

İsrail'li bakan, Putin’e Orta Doğu ile ilgili “sıkıntılarını” da anlattı. Tarihten de örnek veren Barak, “Hatta Churchill de iyimser ve kötümser arasındaki farkı şöyle anlatıyordu: Kötümser her fırsatta zorluk görüyor. İyimser ise tam tersi, her zorlukta fırsat görüyor. Biz çok zorluk ve fırsatlar görüyoruz, ama iyimser olmayı ve özellikle fırsatlara odaklanmayı tercih ediyoruz.” diye konuştu.

Bunun üzerine Putin, “Bizde ise şöyle derler: Kötümser, güzel bilgilendirilmiş iyimserdir.”  karşılığını verdi. Barak ise son söz olarak, “İsrail’in güneyde Hamas, kuzeyde Hizbullah ve İran gibi tehlikeli durumuna rağmen biz iyimser olmaya devam ediyoruz. Filistin arenasında gelişme perspektifimiz var. Ve bizim bölgemize bu kuram geldi artık: Aslan ve koyunlar birlikte olacak.” dedi.

Gazetecilerin ardından kapalı kapılar arkasında ikili görüşmeye hazırlanan Barak, Putin’in omuzuna da dokunarak, “Onlar (gazeteciler) gidiyor, biz ciddi olmaya başlıyoruz.” dediği de gözlerden kaçmadı.

Barak ve Putin saatlerce görüştü

İsrail’de Rusça yayın yapan İzrus haber portalı, gazetecilerin ardından Putin-Barak görüşmesinin saatlerce sürdüğünü belirtti. İsrail Moskova Büyükelçiliği bir yetkilisi görüşmede Büyükelçi Anna Azari’nin bulunduğunu da kaydetti. Bir İsrail Dışişleri Bakanlığı üst düzey yetkilisi ise, “Barak-Putin görüşmesi önemli nitelik arzediyor. Rus Başbakanı, ülkesini ziyaret eden her savunma bakanını kabul etmez” yorumunda bulundu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan