Rusya ve Kazakistan işbirliği anlaşması imzaladı

1

Rusya ve Kazakistan sınır aşan sular ve sınır geçiş noktalarında işbirliği konularında bir dizi anlaşma imzaladı. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in de hazır bulunduğu törende anlaşmaları ekonomi ve ticaret bakanları parafe etti.

Nazarbayev'in daveti üzerine Ust-Kamenogorsk bölgesinde gerçekleşen 'Rusya ve Kazakistan 7. Bölgelerarası İşbirliği Formu'na katılan Medvedev, iki ülke işbirliği örneklerinin yer aldığı stantları gezdi. İki ülke bakan ve şirket yöneticileri ile birlikte  geniş katılımlı toplantılar gerçekleştiren liderler, ulaşım, uzay, nükleer enerji, çevre, teknoloji ve bilgi paylaşımı alanlarında işbirlikleri oluşturdu. İki ülke trenyolu ulaşım şirketleri arasında işbirliği memarandumu imzalandı.

Rusya ve Kazakistan yıl sonuna kadar ortak nükleer enerji santrali kurulması için de bir anlaşma imzalayacak. Orta ölçekli bir nükleer santral için görüşmelerin sürdüğünü kaydeden yetkililer, anlaşma ile ilgili tarih belirtmiyor.

Ziyaret öncesi basına açıklamada bulunan Kremlin Danışmanı Sergey Prikhodko Rusya'nın 76 bölgesinin Kazakistan'la doğrudan ticareti olduğunu belirterek, "Toplam ticaret hacminin yüzde 40'ı burada gerçekleşiyor. Bölgeler açısından da bu rakam yüzde 70'lere varıyor" bilgisini vermişti.

Birlik devleti olma yolunda ilerlediği Belarus'la bir dizi konuda yolları ayrılan Moskova, güney komşusu Kazakistan'la her geçen gün ilişkilerini güçlendiriyor. Kollektif Güvenlik Anlaşması Örgütü, Hızlı Hareket Birliği ve Avrasya Ekonomik Topluluğu gibi tüm bölgesel örgütlerde birlikte hareket eden iki ülke gümrük birliği konusunda da çalışmalarını hızlandırıyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan

RIA-754466-Medvedev_Nazarbayev_1 RIA-754466-Medvedev_Nazarbayev_3

RIA-754466-Medvedev_Nazarbayev_5 RIA-754466-Medvedev_Nazarbayev_6