Chavez’den Medvedev’e bir kavanoz muz reçeli

6

Venezüela Devlet Başkanı Hugo Chavez ve Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in ortak basın toplantısında ilginç görüntüler yaşandı. Nükleer santral, enerji, savunma, eğitim, ulaşım, konut ve diğer alanlarda onlarca anlaşmanın imzalanmasının ardından Chavez, Medvedev’e bir kavonoz muz reçeli ve çikolata hediye etti.

Ortak basın toplantısında açıklamada bulunan Rusya lideri 100 milyonlarca doların Venezüela tarımının gelişimi için yatıracaklarını ve muz üretimi için ortak projeleri olduğunu söyledi. Medvedev açıklamasında, “Tarım alanında çok güzel işbirlikleri sağladık. Venezüela’da muz ve diğer tarım ürünleri için önemli yatırımlar yapıyoruz. Bunlar yüzlerce milyon dolarlık yatırımlar…” dedi.

Bunun üzerine Chavez de yanında getirdiği bir kavonoz muz reçelini ve çikolatayı Rusya liderine hediye etti. İlginç görüntüler yaşandığı basın toplantısında Chavez, “Ben Venezüela çikolatası getirdim. Bu dünyanın en iyisi. Bunları denemeni istiyorum. Pahalı değil, satın almak isteyeceğini düşünüyorum. Bir de kakao, bu da dünyanın en iyisi. Bunlar benim ülkemin en iyi ürünleri” eklemesi yaptı.

Chavez Kremlin’de yapılan görüşmelerin dünyanın daha iyi yaşanabilir bir yer olması için verilen mücadelenin örneğini teşkil ettiğini söyledi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan

RIA-781868-Medvedev_Chavez_12 RIA-781868-Medvedev_Chavez_14 RIA-781868-Medvedev_Chavez_15