Medvedev, Putin’in ekibinden Sobyanin’i Moskova belediye başkanlığına atadı

0

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Başbakan Vladimir Putin’in kabinesinde yer alan başbakan yardımcısı Sergey Sobyanin’i Moskova belediye başkanlığına atadı. Moskova şehir Duma’sında 52 yaşındaki Sobyanin’in onaylanmasına kesin gözü ile bakılıyor.

Rusya'da son günlerde beklenen haber Devlet Başkanı'nın Gorki rezidansından geldi. Burada Sobyanin'i kabul eden Medvedev kendisini belediye başkanlığı görevine atadığını dile getirdi. Moskova'nın çok özel bir şehir olduğunu ve görevin çok zor olduğunu dile getiren Medvedev, ancak Sobyanin'in başarılı olacağına inandığını kaydetti. Medvedev, “Moskova çok büyük bir metropol. Tüm ülkenin idari merkezidir. Son yıllarda çok gelişen bir şehir. Moskova nüfusun fazlalığı ve bir çok sosyal sorunu ile birlikte yoğun çalışmalara ihtiyaç duyan bir şehir” dedi.

Yeni belediye başkanının özellike sosyal konularda yoğunlaşması gerektiğini belirten Medvedev, “Sobyanin çok tecrübeli bir yönetici ve Moskova belediye başkanı olmak için tüm gereken vasıflara sahip” diye konuştu. Medvedev ayrıca konuşmasında Sobyanin'den özelikle trafik ve yolsuzluklarla mücadele konusunda yoğunlaşmasını da istedi.

Kendisine büyük bir sorumluluk yüklendiğini ifade eden Sobyanin, “Bana güvendiğiniz için size teşekkür ediyorum. Moskova’da bir müddet yaşadım, şehrin sorunlarını biliyorum… Sosyal konular, federal programla uyum ve rüşvetle mücadele gibi konular önceliklerimiz arasında olacak… Bu görevler hayli zor konular. Ancak, bunların çözülebileceğine inanıyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Sobyanin ismi sürpriz olmadı

Sobyanin'in ismi aslında sürpriz olmadı. 8 Ekim tarihinde Birleşik Rusya hafta sonunda Medvedev’e Ulaştırma Bakanı İgor Levitin, Başbakan Yardımcısı Sergey Sobyanin, Nijni Novgorod Bölge Valisi Valeri Şantsev ve Moskova Belediye Başkanlığı Birinci Yardımcısı Lyudmila Şvetsova’nın isimlerini bildirmişti. Uzmanlar listede yer alan hukukçu Sobyanin’in Belediye adaylar arasında en çok şansa sahip olduğunu belirtmişti.

Tümen bölge valiliği ile siyasi yaşama başlayan Sobyanin, 2005’te Putin tarafından Kremlin idari işler başkanlığına getirilmişti. Putin’in 2008’de başbakan olmasının ardından Sobyanin kabinede yer aldı ve halen başbakan yardımcılığı görevini sürdürüyor.

Medvedev ‘güven duygusunu’  kaybettiği gerekçesi ile 18 yıllık başkan Yuri Lujkov’u 28 Eylül’de görevinden almıştı. Lujkov’un aleyhine basında yer alan rüşvet ve yolsuzluk iddialarının ardından görevden el çektirilmesi bir dizi tartışmalara neden olmuş, eşi Yelena Baturina’nın milyar dolarlık servetinin ‘haksız kazanç’ olduğu iddia edilmişti.

Sobyanin’in atanması  Putin’in dönüşünü güçlendirdi

Putin’in kabinesinden Moskova belediye başkanlığına Sobyanin’in atanması,  2012 Devlet Başkanlığı  seçimlerinde Rusya Başbakanının Kremlin’e geri dönüşünün bir işareti olarak yorumlanıyor. Ria Novosti haber ajansı Yabloko paritisi lideri Sergey Mitrohin’in Sobyanin’le ilgili değerlendirmelerine yer verdi. Mitrohin’e göre Moskova’lı olmayan Sobyanin’in işi zor olacak. Yukarıdan atanan Sobyanin Moskovalıların isteklerinden çok Kremlin’den ve Federal yönetimden gelen talepleri yerine getirecek.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan

RIA-781947-Medvedev_Sobyanin_2