Erdoğan’ın göz yaşları, Rus dergisinin reyting sıralamasında

1

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ATV kanalında göz yaşlarını tutaması, Russki Reporter isimli Rus dergisinin '100 siyasi olay' reytinginde altıncı sırada yer aldı. Sıralamada Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ise beşinci sırada yer aldı. Medvedev, Moskova Belediye Başkanı Yuri Lujkov’u “güven kaybettiği” gerekçesiyle görevine son vermişti.

Russki Reporter dergisi 2010 yılında yaşanan ilginç siyasi olayları derleyerek “Politikada 100 Jest” başlıklı bir reyting sıralaması yaptı. Sıralamanın en başında Aralık 2009’ta Rusya’nın Novorossiysk kentinde görevli polis Albayı Aleksey Dımovski’nin internette You-Tube üzerinden ülke Başbakanı Vladimir Putin’e şikayet etmesi yer aldı. Albay, emniyet sistemiyle igili Putin’e şikayette bulunarak ülke ve dünya kamuoyunun dikkatini çekmişti.

Listenin altıncı sırasında ise Başbakan Erdoğan yer aldı. Erdoğan’ın Türk ATV kanalının Gündem Özel programında ağladığını hatırlatan dergi, "Erdoğan, ulusal ATV kanalında konuşma yaparken göz yaşlarına hakim olamadı...12 yıl önceki eski görüntülerün ekranda yayınlanması Erdoğan’ın göz yaşlarına neden oldu. Kendisi o yıllarda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı idi ve İslami içerikli şiir okumuştu... Erdoğan gerçekten de düşünceyle ilgili eski mücadele yıllarını hatırlayarak göz yaşlarına hakim olamadı.” bilgisini verdi. Dergi, Erdoğan'ın okuduğu şiir nedeni ile cezaevine konulduğunu da hatırlattı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan