Kremlin'in tüm çabalarına rağmen Rusya'da yolsuzluk artmaya devam ediyor

0

Uluslararası Şeffaflık  Örgütü Transparency International tarafından gerçekleştirilen çalışmada Rusya'nın 2009'da dünya genelinde 146'ıncı sıradayken, 2010 yılında ülkede artan yolsuzluk nedeniyle 154'üncü sıralara kadar gerilediği tespit edildi.

Uluslararası Şeffaflık  Örgütü Moskova şubesi müdürü Elena Panfilova yaptığı  açıklamada Rusya 2010 yılında 2.1 puan elde ederek 178 ülke arasında 154'üncü sıraya gerilediğini söyledi.  Aynı konumda Papua Yeni Gine, Tacikistan, Kongo ve Gine Bissau Cumhuriyeti bulunuyor. En az yolsuzluğun yaşandığı ülkeler ise Danimarka, Yeni Zelanda ve Singapur olarak belirlendi.

Rusya'da yolsuzluk düzeyi Kazakistan, Moldova ve Belarus'tan daha kötü olduğu görülüyor.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev Rusya'da rüşvetle mücadele konusunda ısrarcı davranıyor. Ülkenin en önemli problemlerinden biri olarak görülen rüşvetle mücadelede, oluşturulan özel komisyon çalışmalarını sürdürüyor. Önce kendisi mal varlığı beyanında bulunan Medvedev, tüm üst düzey yetkililerden mal varlıklarını ve bunları nereden edindiklerini açıklamalarını istemişti. Resmi olmayan rakamlara göre, Rusya'da dönen yıllık rüşvet çarkı 300 milyar doları geçiyor.

Elena Panfilova Rusya'da yolsuzlukla mücadelede başarısızlığın devlet tarafından kabul edilen kanunların yerine getirilemediğinden kaynaklandığını belirtiyor. Panfilova, “Sanki ülkemizde yolsuzlukla mücadelede sınırlar belirlenmiş. Çünkü görevi gereğiyle incelemeler sürdüren memurlar bile 'dokunulmazlara' denk geliyor ve çıkmaza saplanmış oluyor” şeklinde açıklamalarda bulundu. Dünya genelinde 3'ten düşük puan alan ülkeleri 'halkın ayıbı' olarak nitelendiren Panfilova, yosuzlukla mücadelede toplumun da yer alması ve yardımda bulunması gerektiğini savundu.

Uluslararası Şeffaflık  Örgütü tarafından hesaplanan Yolsuzluk Algılama Endeksi (Corruption Perceptions Index, CPI) devlet sektöründe yolsuzluk oranını  belirliyor. En yuksek oran '0' puan iken en düşük oran '10' puan ile belirleniyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan