Medvedev: 2012 Başkanlık yarışının dışında değilim

0

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev 2012'de yapılacak Başkanlık seçimlerinin dışında olmadığını, Rusya Başbakanı Vladimir Putin'i kastederek diğerlerinin de muhtemel adaylar arasında olabileceğini söyledi.

Varşova ziyareti öncesi Polonya basınına kendisinin adaylığı ile ilgili açıklamada bulunan Medvedev, "Eğer ülkemde her şey normal ve istikrarlı olursa, yeterince halkın desteğini de alırsam, ben kendimi bunun dışında tutmam" dedi. Seçimlerden çok önce adaylığın tespiti konusunda açıklama yapmayacağını hatırlatan Rusya lideri, karar verilmesi gerektiğinde kararın alınacağını ifade etti.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin de 2012 seçimleri için Medvedev'le birlikte karar alacaklarını ifade ederken; uzmanlar, iki liderin seçimlerden önce bir uzlaşı sağlayacakları ve seçimlere iki adaydan biriyle gidileceği değerlendirmesi yapıyor. Önemli olanın yönetimin ve politikaların devamlılığı olduğuna dikkat çeken Medvedev, "Bu çalışmayı yapacağız. Her bir politikacı için bu normal" tespitinde bulundu.

Farklı konularda önemli açıklamalarda bulunan Medvedev, son dönemlerde uluslararası politikalarda Rusya'nın sesinin daha güçlü çıkmaya başladığına değindi. Küresel güvenlik anlayışında yaşanan değişimin dünya güçlerinin Rusya'ya bakışını da değiştirdiğine dikkat çeken Rusya lideri, karşılıklı anlayışın uluslararası ilişkilerde zorunlu olduğuna işaret etti.

Güney ve Kuzey Akım'la Avrupayı  Rusya'ya bağımlı hale getirmiyoruz

Rusya'nın yürüttüğü Kuzey ve Güney Akım doğalgaz boru hattı ile ilgili çalışmaları  değerlendiren Medvedev, "Bu iki doğalgaz boru hattının Rusya'nın avrupayı kendine bağımlı hale getirmek için inşa ettiği yönündeki değerlendirmeler adil değil. Manipulasyon hedefli. Benim düşünceme göre karşılıklı avantajların olduğu apolitik bir proje" tespitinde bulundu.

Rusya ile Avrupa Birliği arasında toplam ticaret hacminin 200 milyar euroya ulaştığını hatırlatan Medvedev, hedefin enerji arzını garanti altına almak olduğunu, bu açıdan yeni doğalgaz boru hatları ile ilgili çalışmaalrın siyasi bir karar olduğunu da kaydetti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan