WikiLeaks'den sızanlar Rusya'nın NATO'ya güvenini yıktı; Moskova, ittifaktan açıklama bekliyor

0

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov NATO'nun Baltık ülkelerine yönelik WikiLeaks'den sızan bilgilerle ilgili açıklama beklediklerini söyledi. ABD'li diplomatların konuşmalarında yer alan iddialarda NATO çatısı altında, Baltık ülkelerini Rusya'ya karşı korumak için ABD, Almanya, İngiltere ve Polonya askerlerinden oluşan gizli birlik oluşturduğu iddia edilmişti.

Moskova'da gerçekleşen Bağımsız Devletler Topluluğu Dışişleri Bakanları Toplantısının ardından basına açıklamada bulunan Lavrov, "Gelecek yıl İkinci Dünya Savaşı'nın başlamasının 70'inci yılına girmiş oluyoruz. Savaşın hatıraları hiç bir zaman unutulmamalı... Ülkelerimizin büyük kayıparını düşünerek bu tür trajedilerin bir daha tekrarlanmaması için çalışmalıyız" dedi.

RIA-820265-Lavrov_Zirve_2WikiLeaks'den yayınlananların tamamını  okumanın imkansız olduğuna değinen Rusya Dışişleri Bakanı, "İlginç  bilgiler var... Bazen de çok ciddi soru işaretleri maydana getiriyor. Rusya'nın Baltık ülkelerine yönelik korumasına ilişkin iddialara özel bir dikkat verdik. Çünkü bu iddilar geçen yıl Aralık ayını kapsıyor. Ağustos 2008 savaşının ardından ilk kez bu tarihte Rusya-NATO Konseyi toplandı. Bir taraftan NATO bizimle ortaklık görüşmeleri yapıyor, diğer taraftan da bizden kendilerini korumak için kararlar alıyor" eleştirisi getirdi.

NATO'nun samimiyeti konusunda soru işaretleri var

Daha vahim olanının iddia edilen planların Lizbon zirvesinde kabul edildiğinin anlaşıldığına dikkat çeken Lavrov, "Rusya-NATO Konseyi'nin önemli toplantılarından biri olan Lizbon'da bu planın uygunluğunun kararlaştırıldığını düşünüyoruz. NATO liderleri, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in de katıldığı toplantıda Moskova'yı stratejik ortak ilan etti. Burada NATO'nun samimiyeti konusunda soru işaretleri var... Bizimle açık bir şekilde ortaklığı konuşuyorlar. Kendi aralarına gizli bir kısım değerlendirmeler yapıyorlar. Biz o zaman bir kısım sorular sormak ve cevabını bekleme hakkına sahip olduğumuzu düşünüyorum..." tepkisini dile getirdi.

WikiLeaks'den yayınlanan belgelerle ilgili NATO henüz bir açıklama yapmadı.

Moskova'da sabah saatlerinde bir araya gelen Kollektif Güvenlik Anlaşması Örgütü ülkeleri savunma ve dışişleri bakanları toplantısında da örgüt ülkeleri iç sorunlara müdahalede bulunabilecek bir barış gücü oluşturulmasında karar aldı. Yeni barış gücü birliği Kırgızistan'da yaşanan sorunların benzerlerinin tekrarlanması durumunda müdahalede bulunabilecek.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan