Medvedev ve Putin'den ortak çağrı; Etnik şiddet Rusya için ölümcül

4

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ve Rusya Başbakanı Vladimir Putin son günlerde Rusya'da artış gösteren ırkçı saldırılar ve etnik nefret konusunda sert uyarıda bulundu. Rusya için ölümcül bir durum olduğuna dikkat çeken liderler, farklı etnik topluluklara yönelik saldırı gerçekleştirenlerin sert bir şekilde cezalandırılmalarını istedi.

Spartak Moskova taraftarı Yegor Sviridov'un 6 Aralık'ta Kafkas kökenli gruplar tarafından öldürülmesi ve 11-15 Aralık'ta iki ayrı protesto gösterilerinin ardından faşist grupların yabancılara yönelik saldırılarında artış kaydedildi.

RIA-834066-Putin_Medvedev_2Kremlin'de düzenlenen Rusya Devlet Konseyi'nde konuşan Medvedev, başka ülkelerin göçmen yasalarından yararlanılmasını ve yasal olmayan göçün önüne geçilmesini talep etti. Medvedve konuşmasında, "Irki nefreti teşvik eden, etnik çatışmaları provoke edenler hemen bastırılmalı. Onun hangi ırktan olduğu önemli değil. Suçluların milliyeti olmaz. Onlar sosyal ve etnik geçmişine bakılmaksızın cezalandırılmalı" dedi.

Rusya'nın etnik topluluklar arasında problemleri olduğunu kabul eden Medvedev, ırkçı ayaklanmalara karşı polisten sert önlem almasını istedi. Bunun için ayrı  bir ajansın kurulmasına gerek olmadığına değinen Rusya lideri, konunun yerel yöneticilerin sorumluluğunda olduğunu kaydetti. Medevedev Moskova'da 'Çin mahallesi' tarzı yapılanmalara da karşı olduklarını söyledi.

"Öküz kafalıların evimizi yıkmasına izin vermemeliyiz"

RIA-834066-Putin_Medvedev_3Bölgesel liderlerin etnik topluluklarla daha yakın çalışmasını isteyen Medvedev, "Etnik çatışma Rusya için ölümcül bir tehlike... Bazı öküz kafalıların ortak evimizi yıkmasına asla izin vermemeliyiz. Bunlar o evi kurmadı..." çağrısı yaptı.

Futbol fanatik toplulukları ile ırkçı radikal grupların birbirinden ayrılmasını isteyen Rusya Başbakanı Putin de, "Radikaller fanatik holiganları sokak gösterilerinde yem olarak kullanıyor. Biz hükümetin her seviyesinde rüşvetle mücadeleyi de sürdürmeliyiz...Her suçun, özellikle de ırkçı kaynaklı suçların mahkemelerde mantıklı bir sonucu olmalı" uyarısı yaptı.

RIA-834066-Putin_Medvedev_4142 milyon nüfusun yaşadığı  ülkede 180'in üzerinde etnik topluluk bulunuyor. Sadece Kafkaslar'da ayrımcı hareketlerle gündeme gelen Çeçenistan dahil 100'e yakın farklı topluluk yaşıyor. Rusya insan hakları örgütü Sova'nın verilerine göre yıl başından bu yana etnik nefrete dayalı çıkan 350'inin üzerinde olayda 36 kişi yaşamını yitirdi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan