Militsa polis oluyor; kıyafetleri Çarlık Rusya'sını andıracak

216

Rusya’nın yeni polis üniforması  eski Çarlık dönemi polislerinin giydiği kıyafet renklerinde olacak. Konuyla ilgili açıklama yapan Rusya İçişleri Bakanı Raşid Nurgaliyev, yeni kıyafetler için ya Çarlık döneminden ya da Sovyet döneminden yararlanacaklarını belirtti. Rus basınına göre, bakanlık tercih konusunda Çarlık döneminden yana davranacak. Geçtiğimiz yıl Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, “militsiya” adı verilen ülke emniyet güçlerinin isminin polis olarak değiştirilmesini önermişti. Öneriye en fazla Komünist Parti karşı çıkıyor.

Basına konuşan Bakan Nurgaliyev, polis reformuyla ilgili yapılan çalışmaları anlattı. Yeni polis üniformasının renklerine de değinen Rus Bakan, "Gelecek polislerimizin giyeceği yeni üniforma Çarlık Rusyası’ndaki seleflerimizin giydiği kıyafet gibi olabilir... Kıyafetlerde devamlılık olmalı. Geleneksel renklerin korunmasından yanayım. Tabii ki bu konuda polis gazilerimizle ve üniforma hazırlayan yetkililerle mutabakat da sağlayacağız. Bazı ülkelerdeki tecrübeyi de inceledik. Bazı örnekler hazır ve yakında sunacağız" dedi.

Nurgaliyev, militsiyanın polisle değiştirilmesi durumunda emniyet güçlerinin yemin metninde herhangi bir değişikliğin yapılmayacağını kesin dille ifade etti. Bakan, "Yemin değişmeyecek. Bizi halka ve vatana yemin ediyoruz. Neden değiştirelim ki? Metin tabii ki aynen kalacak" diye konuştu.

Rusya’da militsiya’nın polisle değiştirilmesini Ağustos 2010’ta Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev önermişti. Eski Çarlık döneminde olduğu gibi güvenlik güçlerinin isminin polis olmasını isteyen Medvedev, "Bence militsiyanın eski ismine dönülmesinin zamanı geldi. Güvenlik güçlerine artık polis diyelim... Militsiya Ekim Devrimi'nden bu yana kullanılmakta... Militsiyanın halk, işçi-köylü nitelikte olduğu ifade ediliyordu. Fiiliyatta ise bunlar üniformalı gönüllüler idi." diye konuşmuştu. 1917 Ekim Bolşevik Devrimi'nin ardından Sovyet Rusyası'nda, daha sonra da SSCB'de İçişleri Bakanlığı memurlarına "Militsiya" ismi verilmişti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan