Çevreciler Putin'in kuklasını yaktı

1

Moskova’da çevreci örgüt "Himki Orman Savunucuları" ormanların kesilerek otoban yapılmasına izin veren Başbakan Vladimir Putin, Ulaştırma Bakanı İgor Levitin ve Fransız Vinci şirket Başkanı Ksavye Ular’ın kuklasını yaktı.

Başbakanlık Aralık ayında Moskova-St. Petersburg arasında inşa edilecek otobanın Himki ormanlarından geçmesine karar vermişti. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev başlangıçta durdurduğu otoban inşaatı projesine, sonradan onay verdi.

Himki ormanı yakınında Starbayevski semtinde toplanan “Himki Orman Savunucuları” isimli Rus sivil toplum örgütü, Moskova-St.Petersburg otoban inşaatını protesto etmek amacıyla Putin, Bakan Levitin ve Fransız iş adamı Ular’ın kuklasını yaktı. Ular’ın başkanlık yaptığı Vinci şirketi otoban inşaatında yer alırken, sivil toplum örgüt her üçünü de “ağaçların kesilmesinden sorumlu” tutuyor.

Yaklaşık 100 vatandaşın bulunduğu kukla yakma eylemine başka çevreci Rus örgüt üyeleri de destek verdi. Yevgeniya Çirikova isimli eylemci suçlular için kesilen “cezayı” okurken, diğer protestocular da davul çaldı. Sonra da kuklaların üzerine benzin dökülerek ateşe verildi.

Moskova Eski Belediye Başkanı Yuri Lujkov'la Kremlin'i de karşı karşıya getiren otoban inşaatı ile ilgili Başbakan Yardımcısı Sergey İvanov başkanlığında kurulan hükümet komisyonu bir rapor hazırlamıştı. Otobanın inşası yönünde karar veren komisyon 2013 sonunda projenin tamamlanmasını hedefliyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan