Medvedev, Japonları Rusya'ya çalışmaya davet etti

1

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Japonya’da meydana gelen deprem ve nükleer elektrik santral kazaları gerekçesiyle Japon halkına yardım etmeye hazır olduklarını belirterek, "Belki komşularımızın bizde çalışabimesi için iş istihdamını düşünebiliriz" dedi. Daha önce de Liberal Demokrat Partisi Başkanı (LDPR) Vladimir Jirinovski, Japonların adaları bırakıp temenni olarak Rusya’ya yerleşmesini önermişti.

Rusya Güvenlik Konseyi toplantısında konuşan Başkan Medvedev, Japonya’da yaşanan son feci olaylara değindi. Medvedev, "Biz, Japon komşularımıza yardım etmeye hazırız. Onlara gıda, sağlık ve gerekli malzemeleri göndermeye hazırız. Japon çocukların ve depremde zarar görenlerin sağlık ve psikoloji rehabilitasyonu için kendilerini Rus dinlenme evlerine almayı düşünmemiz lazım" dedi.

Rusya Başkanı Japonya’daki durumu göz önünde bulundurarak, Japonların Rusya’nın Sibirya ve Uzakdoğu bölgelerinde iş istihdamı verilebilmesini de gündeme getirdi. Medvedev, "Gerekirse Sibirya ve Uzakdoğu topraklarımızdaki az nüfuslu bölgelerde komşularımızın iş potansiyelinden yararlanılabilir" önerisinde bulundu.

Daha önce Rusya parlamentosu alt kanadı Duma Başkan Yardımcısı Jirinovski de yaşanan korkunç depremlerin ardından Japon yönetimine seslenerek, "Rusya'ya göç edin, orası artık tehlikeli ve yaşanmaz.. Rusya, Japonya yönetimine teklif götürerek, Japon halkının Rusya’ya yerleşebilmesi için istişaraler başlatsın. Bizde toprak bol. Bu topraklarımızda özellikle Japon emeğine ve beynine ihtiyacı var. Japonlar için yasalar uygun hale getiirlerek vatandaşlık verilebilir. Kendi ev ve iş yerlerini onlar kurabilir ve ayakları üzerinde durabilir. Ayrıca Rus dilini öğrenerek toplumumuzla kaynaşabilirler" çağrısı yapmıştı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan