Rusya'dan Libya uyarısı: Koalisyon güçleri BM çerçevesinde kalmalı

3

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Libya'da operasyonda yer alan koalisyon güçlerinin BM Güvenlik Konseyi kararı çerçevesinde hareket etmeleri ve doğrudan Güvenlik Konseyi'ni bilgilendirmeleri gerektiğini söyledi.

"Güvenlik Konseyi'nin 1973 nolu kararı sadece sivillerin yaşamlarının korunmasını hedefliyor" hatırlatmasında bulunan Lavrov, "BM'nin bu kararını uygulamak için gönüllü olan ülkeler de gelişmelerle ilgili olarak BM Güvenlik Konseyi'ni bilgilendirmeleri gerekiyor. Başkaca yapıları değil" eleştirisi getirdi. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov dün yaptığı açıklamada, batılı güçlerin Libya'da iç savaşa müdahil olmalarının BM Güvenlik Konseyi'nde 17 Mart'ta alınan karara uygun olmadığını söylemişti.

"Koalisyon güçlerinin -isyancı birliklere destek mesajı anlamına gelebilecek-, Muammer Kaddafi'nin askeri varlıklarına yönelik hava saldırısı gerçekleştirdiği bilgileri geliyor. Koalisyon güçlerinin sivil savaşa müdahil olmaları BM Güvenlik Konseyi kararı ile çelişir" eleştirisi getiren Lavrov, BM'de alınan kararın sivil kayıpları önlemeye yönelik uçuşa kapalı alan oluşturmasını öngördüğünü hatırlatmıştı.

Şubat ayının ortasından itibaren Libya halkı 40 yıldan fazladır ülke yönetiminde bulunan Kaddafi'nin görevden ayrılması için gösterilere başladı. Genişleyen ayaklanmalar isyancı güçlerle hükümet güçleri arasında çatışmaya dönüştü. BM Güvenlik Konseyi 17 Mart'ta aldığı kararla Libya'da uçuşa yasak bölge ilan ederek Kaddafi güçlerinin sivil halkı uçaklarla bombalamasını engellemeyi planladı. 19 Mart'tan itibaren ABD, Fransa ve İngiltere'nin öncülüğündeki koalisyon güçleri operasyona başladı. Pazar günü de koalisyon güçlerinin komutası NATO'ya devredildi.

Libya'da savaşın çok uzun sürebileceğini düşünen Moskova hava operasyonunun da başarılı olamayacağını öngörüyor. Rusya Genelkurmay Başkanı Nikolay Makarov hava harekatından herhangi bir sonuç çıkmayacağını, batılı ülkelerin kara harekatını düşündüklerini ifade etti. Makarov'a göre Rusya'nın savaşta herhangi bir taraf olması ya da ordularını bu ülkeye göndermesi mümkün değil. Rusya istihbaratından üst düzey bir kaynak da kara harekatının nisan sonu ya da mayıs başında başlayabileceğini açıklamıştı. Diğer taraftan ABD ve NATO kara harekatının olmayacağı yönünde taahhütte bulundu.

Rusya-NATO konseyine katılan Rusya NATO temsilcisi Dmitri Rogozin de Libya'daki operasyonların tamamı ile şeffaf olması gerektiğini belirtti ve sivil kayıplarla ilgili bölgeden gelen haberlerin endişe verici olduğunu söyledi. Rogozin'e göre bu bilgiler doğruysa konu ile ilgili uluslararası soruşturma komisyonu kurulması gerekiyor. Rogozin daha önce de Libya'da kara harekatının kabul edilemeyeceğini, Moskova'nın böyle bir girişimi bağımsız bir ülkenin işgali olarak değerlendireceğini kaydetmişti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan