Medvedev uyuşturucu tacirlerinin yöntemlerine şaşırdı

23

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Federal Uyuşturucu Mücadele Servisi Moskova ofisine yaptığı ziyaret sırasında uyuşturucu tacirlerinin taşıma yöntemlerine şaşırdı. “Kötü amaçlara hizmet eden insanoğlunun dehası” değerlendirmesinde bulunan Medvedev, salça kutuları, kayısı kurusu, araba tekerleği, sigara paketi ve oyuncaklerın içine yerleştirilmiş uyuşturucuları inceledi.

Gezide Medvedev’e uluslararası uyuşturucu trafiğinde kullanılan “icatlar” de gösterildi. Rusya Devlet Başkanı uyuşturucu tacirlerinin tranzit amaçlı kullandığı “malzemeleri” şaşkınlıkla izlerken, “İnsanoğlunun kötü amaclar için kullandığı icatların sınırı yok. Ne yazık ki” dedi. Bir salça konserve kutusunda nasıl uyuşturucu taşındığına merak eden Medvedev kutuyu eline alarak, “Muazzam tekonoloji. Kutuya yerleştirmek. Fabrika’da yapılan şekliyle kutuya yerkleştirmek” diye tekrarladı.

Ziyaret sırasında uyuşturucuyla mücadele çerçevesinde yapılan çalışmalarla ilgili yetkililerden bilgi alan Medvedev, güvenik yetkililerinin yararlandığı teknik cihazları da gözden geçirdi. Federal Uyuşturucu Mücadele Servisi Başkanı General Viktor İvanov’un eşlik ettiği gezide Rusya Devlet Başkanı, uyuşturucu kullanan insanı tespit eden cihazı da inceledi. Medvedev bu cihazlarla öğrenciler üzerinde test yapılıp yapılamayacağını da sorunca Rus yetkili, "Evet mümkün. Sırf bu nedenle bunu hazırladık" diye yanıtladı.

Daha sonra Devlet Başkanı, yetkililerle toplantı yaparak uyuşturucu belasına karşı sert mücadele yapılması talimatında bulundu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan