“Rusya ‘şişman kediler’ değil, politikacılar tarafından yönetilmeli”

0

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev 2012 Mart ayında yapılacak devlet başkanlığı seçimleri öncesinde sert çıkışlarını sürdürüyor. Önceki gün Rusya’da tek parti yapısı yerine rekabet ortamının oluşturulması gerektiğini savunan Medvedev, bugün de “şişman kediler” ifadesini kullanarak, siyasette yaşanan yolsuzlukları sert bir dille eleştirdi. Rusya Başbakanı Vladimir Putin’le uzun süredir devam ettirdikleri “ikili yönetim” konusunda kırılmaların yaşandığı yorumları yapılırken Medvedev Kostroma kentinde yerel parlamentoda görev yapan genç politikalarla bir araya geldi.

“Çok uzun olmayan zaman öncesine kadar siyasi güç ve işi bir arada tutan yaklaşımların yaygınlığı azaldı” değerlendirmesinde bulunan Rusya lideri, “Şimdi Duma’da siyasi partileri temsil eden politikacılarımız var, şişman kediler değil” ifadelerini kullandı.

Yönetimde değişim zorunlu

Mart ayında Medvedev, Putin’den hükümet üyelerinin devlet şirketlerinin yönetim kurullarından ayrılmasını talep etmişti. Rusya Başbakanı Putin’e yakınlığı ile bilinen İgor Seçin de, petrol şirketi Rosneft’ten ayrılmak zorunda kalmıştı.

Putin ve Medvedev yakın zamanda gelecek devlet başkanlığı adaylığı konusunda birlikte karar vereceklerini açıklamıştı. 2000-2008 yıllarında iki dönem devlet başkanlığı yapan Putin’in, “Halk Cephesi” kurarak Kremlin’e dönüş için strateji geliştirdiği kaydediliyor.

Devlet ve hükümet yönetiminde düzenli bir değişimin zorunlu olduğuna değinen Medvedev, “Eğer bir kimse kendi kendine yetebileceğini düşünüyor, ve otoritesinin sürekli devam edeceğine inanıyorsa, bu insan toplum için çok tehlikeli” ifadelerini kullandı.

Devlet Başkanları siyasi partilerin temsilcileri olmalı

Rusya lideri gelecekte devlet başkanının bir siyasi partiden olması gerektiğini de vurguladı. Bunun ancak toplumun büyük çoğunluğunun olumlu bulması durumunda gerçekleşebileceğine değinen Medvedev, başkanların siyasi partilerden uzak olduğu çok az örnek olduğunu belirtti.

Medvedev’le bir araya gelen politikacılar arasında iktidar partisi Birleşik Rusya’nın dışında muhalefet partileri Liberal Demokrat Parti, Komunist Parti ve Adaletli Rusya’dan gençler yer aldı. Medvedev Rusya için başkanlık sisteminin dışındaki yapıların sağlıklı olmayacağını ifade etti.

Devlet Başkanlığı süresince en zor kararın 2008 Ağustos ayında Güney Osetya asker göndermek olduğunu ifade eden Medvedev, eğitim, sağlık, rüşvet ve diğer konulardaki düşüncelerini genç politikacılarla paylaştı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan