Rusya Libya’da arabulucu olacak; Kaddafi’nin temsilcisi Moskova’ya geliyor

0

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Libya lideri Muammer Kaddafi hükümetinin temsilcilerinin Salı günü Moskova’da olacaklarını ve bölgede yaşanan son durumu ele alacaklarını açıkladı. Muhalif grubun temsilcilerinin de Çarşamba günü Moskova’ya gelmelerini beklediklerini kaydeden Lavrov, ancak bu ziyaretin ertelendiğini kaydetti. Birleşmiş Milletler Libya Özel Temsilcisi Abdül El Katip’le bir araya gelen Lavrov, bölgede yaşanan son gelişmeleri ele aldı. Itar-tass haber ajansının verdiği bilgiye göre Lavrov görüşmede, “Biz Moskova’da hem Bingazi hem de Trablus’un temsilcileri ile görüşme konusunda anlaşma sağladık. Trablus temsilcisi Salı günü Moskova’da olacak. Muhalefetin temsilcisi de Çarşamba günü Moskova’da olacaktı. Ancak onlar teknik nedenlerle ziyareti ertelemek istediklerini bildirdi” dedi.

Rusya’nın taraflar arasında potansiyel bir barış kurucu rolü olabileceğine değinen Lavrov, muhalefetin temsilcilerinin de kısa sürede Moskova’ya geleceklerini umduklarını kaydetti. “Rusya herkesle diyalog kurmaya hazır” değerlendirmesinde bulunan Lavrov, Libya’da çatışmaların durması ve görüşmelerin başlaması çağrısında bulundu.

“Moskova, Libya’da akan kanın durması ile çok yakinen ilgili” ifadelerini kullanan Rusya Dışişleri Bakanı, mevcut durumun siyasi diyalog kanalına doğru değişmesi gerektiğini vurguladı. Uzmanlar Rusya’nın Libya yönetimi ile görüşmesinin BM yaptırım kararı ile çelişmediğini savunuyor. Kaddafi’nin temsilcilerinin veto hakkına sahip olan Rusya’yı BM Güvenlik Konseyi’nin olağanüstü toplantıya çağırması konusunda ikna etmeye çalışacakları iddia ediliyor.

Diğer taraftan, Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) savcılığı insanlığa karşı suç işlediği gerekçesiyle Libya lideri Muammer Kaddafi, oğlu Sefulislam ve istihbarat kurumu başkanı Abdullan El Senussi hakkında da tutuklama emri çıkarılmasını talep etti.

Mart ayında BM Güvenlik Konseyi’nde Libya’da hava uçuşlarına kapalı alan oluşturulması kararına çekimser oy kullanan Moskova, NATO’yu sivilleri korumadığı ve isyancılardan yana iç savaşta taraf olduğu gerekçesi ile eleştiriyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan